Obligacje komunalne: Dobre i wygodne rozwiązanie dla samorządów

Blok promocyjny Czw. 07.01.2021 10:35:56
07
sty 2021

Obligacje komunalne to narzędzie po które coraz chętniej sięgają samorządy. Jest to bowiem bardziej elastyczny sposób na pozyskanie kapitału i zarazem niejednokrotnie tańszy w porównaniu z finansowaniem bankowym. Również Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) Marek Dietl uważa, że jest to rozwiązanie posiadające niewiele wad.

Jak mówi, jedną z nich jest na pewno ta sama, jaka towarzyszy wszystkim zobowiązaniom – trzeba ich dotrzymywać. Gość Radia Podlasie przypomniał, że z każdym długiem należy uważać, trzeba dobierać jego wysokość do możliwości spłaty.

Zdecydowanie więcej jest korzyści. Wśród nich Prezes GPW wymienia możliwość dostosowania oferty do potrzeb odbiorców i rynku, o wiele większą niż w przypadku innych zobowiązań. Jak mówi, możliwe jest również połączenie ich z usługami komunalnymi i stworzenie w ten sposób ciekawego systemu dla mieszkańców danego samorządu.
Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) coraz częściej decydują się na program emisji obligacji komunalnych. Taka forma pozyskania kapitału jest dla lokalnych władz najbardziej efektywna. Kapitał może zostać wykorzystany m.in. jako wkład własny w inwestycję współfinansowaną ze środków europejskich czy spłatę zaległych zobowiązań – dodaje Prezes GPW.

Marek Dietl w rozmowie z Radiem Podlasie podkreślił konieczność odpowiedniego zabezpieczenia obligacji. Przypomniał, że jest to możliwe na wiele sposobów.
Obligacje to rozwiązanie w dobie kryzysu bardzo chętnie wybierane przez inwestorów. Ale jak z każdym rozwiązaniem, również to trzeba dobrze przemyśleć.MJi/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Marcin Jabłkowski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.