Diecezja drohiczyńska

Bp Sawczuk: "Niech Niedziela Palmowa uderzy w czułą strunę naszego serca i pobudzi je do miłości"

29
mar 2021

W Niedzielę Palmową, 28 marca bp drohiczyński Piotr Sawczuk przewodniczył Eucharystii w parafii katedralnej w Drohiczynie.

Celebrację rozpoczęto na placu katedralnym przy symbolicznym ołtarzu będącym kopią tego, przy którym w 1999 roku nabożeństwo ekumeniczne sprawował papież Jan Paweł II. Biskup poświęcił przyozdobione gałązki palmowe, a po odczytaniu Ewangelii procesja przeszła do kościoła katedralnego.

W homilii biskup drohiczyński nawiązał do panującej sytuacji epidemicznej. Jak zauważył, doświadczając obecności wirusa „uświadamiamy sobie istnienie innej wojny, jeszcze bardziej wymagającej, zaciętej i długiej; wojny z wrogiem naszego zbawienia; wojny, na której może zwyciężyć ten, kto rezygnuje z przelewania krwi, z bratobójczej walki, a z ufnością zwraca się do Chrystusa, który daje ratunek za darmo, bo już na krzyżu zapłacił za wszystkich”.

Kaznodzieja przypomniał znaczenie liturgii Niedzieli Palmowej, która chce każdego zanurzyć w zbawczej Męce Chrystusa oraz okazać życiodajne zdroje łaski płynące z krzyża, które ogarniają cały świat. Opis męki jest pełen dramatyzmu, bólu, cierpienia, zdrady, okrucieństwa, a uczestnicy tamtych wydarzeń nie mogli przewidzieć, że zakończy się on cudem zmartwychwstania. - My to wiemy i z radością świętujemy. Nie brakuje nam jednak powodów do skruchy, bo trudno nam opanować palmowe rozchwiania od hosanna do ukrzyżuj, od wierności i miłości do upadku i pychy. Niech Niedziela Palmowa uderzy w czułą strunę naszego serca i pobudzi je do miłości, do stanięcia po stronie Jezusa i wytrwania przy Nim w godzinie próby, wiernie do końca - mówił pasterz diecezji.

Niedziela Palmowa niejako otwiera czas Wielkiego Tygodnia. Momentem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne, w którego centrum stoi celebracja Wigilii Paschalnej.

W tym roku z powodu pandemii Msza św. Krzyżma w Wielki Czwartek sprawowana będzie w katedrze drohiczyńskiej tylko z udziałem księży dziekanów, pracowników Kurii i Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.



Tekst i zdjęcia: ks. Marcin Gołębiewski / Diecezja Drohiczyńska

Oprac. ABol

ABol/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.