Diecezja drohiczyńska

Diecezjalne obchody uroczystości Św. Józefa w diecezji drohiczyńskiej

22
mar 2021

19 marca, Kościół wspominał postać Św. Józefa. Z racji na rozpoczynający się Rok Jubileuszowy Św. Józefa i zgodnie z dekretem biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka, dni 19 marca i 1 maja są w tym roku obchodzone bardziej uroczyście we wszystkich parafiach diecezji drohiczyńskiej, Wyższym Seminarium Duchownymi i we wspólnotach zakonnych.

W diecezji drohiczyńskiej diecezjalne uroczystości Św. Józefa odbyły się w Boćkach w dekanacie bielskim. Mszy Św. w sanktuarium w Boćkach, które jest w tym roku jednym z kościołów stacyjnych, tj. kościołem gdzie wierni mogą uzyskiwać odpusty, przewodniczył biskup Piotr Sawczuk. Proboszcz parafii w Boćkach ks. Jan Bałdyga, witając pasterza diecezji podkreślał rolę świętego Józefa w Kościele katolickim, proboszcz zachęcał też do odwiedzania kościoła w Boćkach.
To szczególny dzień i szczególne miejsce - mówił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk rozpoczynając uroczystą Mszę Św. Zaznaczał, że ten czas pozwala nam na nowo odkrywać św. Józefa.

W homilii pasterz diecezji przypominał o trwającym roku Św. Józefa i wyjątkowych okolicznościach ustanowienia Roku Św. Józefa – Rok Świętego Józefa ogłosił Ojciec Święty Franciszek z okazji 150-tej rocznicy ustanowienia Św. Józefa patronem Kościoła Katolickiego. W specjalnie wydanym z tej okazji dokumencie, Papież pisze, że to pragnienie narastało w nim coraz bardziej w czasie trwania pandemii, kiedy mogliśmy doświadczyć pośród dotykającego nas kryzysu, że nasze życie jest tkane i wspierane przez zwykłe osoby. Papież pisze, że to zazwyczaj zapomniane osoby, które nie występują w tytułach gazet, a piszą one ważne karty naszej historii. Papież wylicza, że są to: lekarze, pielęgniarki, pracownicy supermarketów, sprzątacze, opiekunowie, kierowy samochodów dostawczych, siły porządkowe, wolontariusze, kapłani, zakonnice i wielu innych. Dominującym motywem ustanowienia Roku Świętego Józefa jest dostrzeżenie wkładu cichych i ofiarnych ludzi w tworzenie wspólnego dobra, w dawanie poczucie bezpieczeństwa. Papież wskazuje, że Święty Józef, wielki święty stojący zawsze na drugiej linii jest wspaniałym patronem takich właśnie ludzi.
Biskup ukazywał i przybliżał nieprzeciętność postaci Św. Józefa – nie mamy żadnych śladów jakiejkolwiek jego słabości, z której musiały się nawrócić, był świętym nieskazitelnym. Dalej podkreślał, że decyzje Św. Józefa były natchnione wolą Bożą i przypominał, że do nas również Bóg przemawia, a czasem tej rozmowy jest czytanie Pisma Św.

Do Św. Józefa chętnie i odważnie przychodzimy po pomoc – Wstawiennictwo Św. Józefa jest nam bardzo potrzebne, abyśmy jako ludzie wierzący mieli odwagę wyjść z cienia i podjąć działanie w obronie dobra, w obronie człowieka oraz naturalnej wspólnoty, w której człowiek przychodzi na świat, i w której życie, czyli rodziny, zbudowanej na fundamencie sakramentu, umocnionej siłą Bożego Błogosławieństwo.

Uczciwość i wierność są dziś możliwe i potrzebne, a ludzie wierzący są wezwani by to udowadniać podkreślał biskup Piotr Sawczuk, na koniec powierzał diecezji drohiczyńską świętemu Józefowi.

W diecezjalnych obchodach Uroczystości Św. Józefa uczestniczyli wierni parafianie i kapłani, w tym ks. kan. Ryszard Zalewski, dziekan dekanatu bielskiego oraz ks. kan. dr Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, który w Boćkach głosił rekolekcje. Obecni byli alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie dk. Rafał Oleksiuk oraz al. Piotr Zdzieborski. Nad przebiegiem diecezjalnej uroczystości czuwał ks. kan. Jan Bałdyga, proboszcz wraz z ks. Walerym Tomaszewskim, wikariuszem i ks. kan. Krzysztofem Żero, rezydentem. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny.

W Jubileuszowym Roku Świętego Józefa, biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wyznaczył na terenie diecezji, pięć kościołów jubileuszowych (stacyjnych). Są to kościoły - pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach; Zwiastowania NMP w Miedznie; Narodzenia NMP w Ostrożanach; Trójcy Świętej w Rudce i w. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.
Relację z uroczystości przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, audycja dostępna jest w internetowym Archiwum Dźwięków KRP. POSŁUCHAJ
Tekst: ABol
Foto: Diecezja Drohiczyńska / Monika Kanabrodzka
ABol [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.