Diecezja siedlecka

Diecezjalny Dzień Rodziny w Parczewie

Kościół Niedz. 08.05.2022 18:04:37
08
maj 2022

Niedziela, 8 maja w parczewskiej Bazylice i wokół świątyni pełna była radosnej, rodzinnej atmosfery. Do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przyjechały rodziny z całej diecezji, aby wspólnie modlić się, spędzić czas i dzięki temu budować rodzinne relacje. Diecezjalne święto rodziny rozpoczęło się o godz. 10.00, z udziałem ks. bp. Kazimierza Gurdy.

Słowo przywitania prócz Księdza Biskupa skierował również do wszystkich pielgrzymów ks. Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin.
W bloku konferencji można było wysłuchać dwojga gości specjalnych, związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Ojciec prof. Andrzej Derdziuk mówił o osobie Maryi, jako bardzo bliskiej Nam poprzez spełniane przez Nią role matki, żony ale też wdowy. Maryi, która przez swoje doświadczenia jest Nam wyjątkowo bliska i której możemy powierzać w związku z tym wszystko, czym żyjemy na co dzień.
Doktor Iwona Ulfik-Jaworska, która pracuje również jako psycholog i psychoterapeuta, mówiła z kolei o zagrożeniach ale też wyzwaniach, jakie czekają na rodziców, a dotyczą mądrego wychowania dzieci do korzystania ze świata wirtualnego.
Jeszcze przed Eucharystią, która rozpoczęła się o godzinie 12.00 pod przewodnictwem bpa Kazimierza Gurdy, rodziny odprawiły wspólnie nabożeństwo majowe.
Do grona kapituły kolegiaty parczewskiej zostali włączeni również dwaj księża kanonicy, ks. Jacek Nazaruk, obecny proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie, gospodarz uroczystości oraz ks. Jarosław Sutryk, proboszcz parafii w Starym Opolu.
Swój jubileusz 50 lat kapłaństwa świętował również przed Eucharystią wieloletni proboszcz w parczewskiej bazylice, ks. Tadeusz Lewczuk.
W czasie Eucharystii małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską. Odczytany został też akt powołania specjalnej instytucji, Studium Życia Rodzinnego, które powstało w diecezji siedleckiej.
Całość święta rodziny zakończyła Agapa, radosne spotkanie w czasie którego można było zarówno zjeść posiłek jak i spędzić czas na rozmowie.
Dzieci mogły dodatkowo skorzystać z atrakcji w specjalnie przygotowanym, wesołym miasteczku.
W Parczewie nie zabrakło Diecezjalnego Wydawnictwa UNITAS. Przy stoisku wydawnictwa swoje książki podpisywała Beata Cechowska-Atay, współprowadząca na antenie Katolickiego Radia Podlasie audycję dla dzieci "Bajeczki z niebieskiej książeczki".
Całość transmitowało Katolickie Radio Podlasie a przygotowaniem relacji zajął się dziennikarz współpracujący z rozgłośnią Grzegorz Aleksandrowicz. Nagrania dźwiękowe wyemitowane zostaną w poniedziałkowym programie radia.
0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.