Diecezja drohiczyńska

Działacze opozycyjni z czasów PRL spotkali się z biskupem drohiczyńskim

16
cze 2021

Działacze opozycyjni z czasów PRL z całej Polski biorący udział w 6. Rajdzie Śladami Niepodległości, gościli we wtorek, 15 czerwca w Drohiczynie.

Podczas spotkania w drohiczyńskiej katedrze Janusz Olewiński, przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych przestawił grupę i cel spotkania, nie szczędził przy tym pochwał Podlasiu i jego mieszkańcom, którzy wszędzie życzliwie przyjmują grupę. Podkreślał, że oprócz wypoczynku i zwiedzania, spotkanie jest umocnieniem duchowym, stąd obecność w wielu miejscach kultu religijnego i udział w uroczystościach kościelnych, mówił: modlitwa dawała nam siły w każdym czasie, dziś też chcemy być blisko Boga.
    
Biskup Piotr Sawczuk dziękował za postawy i działania dzięki którym dziś mamy wolną Ojczyznę, zwracał uwagę, że w trudnych dla Polski czasach nie brakowało postaw wypływających ze szczerej miłości do Ojczyzny, ale były też przykłady kolaboracji i zdrady, więc dziś winniśmy chylić czoło przed tymi, którzy wytrwali w postawie niezłomnej.
    
Kulminacyjnym momentem spotkania było oczytanie aktu zawierzenia Jezusowi i Maryi. W tej ważnej chwili w katedrze obecne były poczty sztandarowe, gościom towarzyszył też wicestarosta powiatu siemiatyckiego Sylwester Zgierun.
    
6. Rajd Śladami Niepodległości zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach w tym roku obejmuje swym zasięgiem Podlasie i Mazowsze. Miejscem stacjonowania Rajdu są Serpelicach nad Bugiem, skąd każdego dnia uczestnicy wyruszają w podróż po regionie. Wielu z uczestników wydarzenia po raz pierwszy gości na Podlasiu.
    
W Drohiczynie uczestnicy rajdu podziwiali panoramę rzeki Bug z góry zamkowej, zwiedzili katedrę, podziemia, kościół pofranciszkański i Muzeum Diecezjalne. Na chwilę rozmowy i relaksu grupa zatrzymała się w kawiarni „Za Bramą”, nowym obiekcie należącym do diecezji drohiczyńskiej. Po tym czasie kwarantanny i izolacji, potrzebujemy tego bycia razem, podkreślali wskazując jak ważna jest integracja, zwłaszcza dla osób starszych, czasem zapomnianych przez społeczeństwo.
ABol/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.