Biała Podlaska

„IDŹCIE DO JÓZEFA!” – REKOLEKCJE W DRELOWIE

Kościół Wt. 04.05.2021 15:18:11
04
maj 2021

Rekolekcje rozpoczęły się 29 marca w Wielki Poniedziałek, zakończyły zaś w sobotę 1 maja we wspomnienie św. Józefa Robotnika, uroczystym aktem zawierzenia. Rekolekcje miały w głównej mierze charakter indywidualny. Uczestnicy poznawali postać Oblubieńca NMP poprzez codzienne medytacje i rozważania prowadzone z podręcznika autorstwa ks. Donalda Calloway’a pt. „Konsekracja św. Józefowi”. Raz w tygodniu rekolektanci gromadzili się na spotkaniu formacyjno-modlitewnym w kaplicy świętego Onufrego w Horodku nieopodal Drelowa. Wszystkie spotkania miały podobny schemat. W ich trakcie sprawowana była Msza Święta z homilią, następnie głoszona była konferencja tematyczna, a na zakończenie adoracja Najświętszego Sakramentu. Niektóre konferencje przygotowywali zaproszeni kapłani.

W trakcie pierwszomajowej Eucharystii, wieńczącej czas skupienia, poszczególne rodziny i osoby indywidualne biorące udział w tej duchowej inicjatywie, uroczyście zawierzyły się świętemu Józefowi, odczytując na głos osobisty akt oddania. Wszyscy otrzymali pamiątkowe figurki lub obrazy, przedstawiające świętego Józefa, który od tego momentu ma sprawować szczególną pieczę nad życiem zawierzających się. Każda osoba, procesjonalnie podchodząc do ołtarza, otrzymywała specjalne błogosławieństwo, mające pomóc w szerzeniu czci świętego Józefa i stawania się Jego żywą ikoną we współczesnym świecie. Uroczystej celebracji przewodniczył ksiądz prałat Wiesław Mańczyna, proboszcz parafii Drelów. Organizatorem i pomysłodawcą rekolekcji był ksiądz Rafał Soćko, miejscowy wikariusz. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 50 osób. Część z nich, z racji sanitarnych obostrzeń, brała udział w rekolekcjach wyłącznie na sposób duchowy.

Mamy nadzieję, że czas przygotowania do konsekracji oraz sam akt zawierzenia przyczynią się do pogłębienia więzi z Opiekunem Zbawiciela i szerzenia jego kultu. Wszystkim, którzy chcieliby podjąć się podobnego wysiłku duchowego, a być może się wahają, pragniemy przekazać za czcigodnym sługą Bożym papieżem Piusem XII: „Jeśli pragniesz być blisko Chrystusa, znów dziś powtarzamy: „Idź do Józefa!”” Naprawdę warto!


xPB

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.