Diecezja siedlecka

II Diecezjalna Pielgrzymka Zawierzonych

Kościół Pon. 05.09.2022 11:23:03
05
wrz 2022

W sobotę 3 września w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi. Był to szczególny czas, którego hasłem przewodnim były słowa wypowiedziane przez Maryję: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Program pielgrzymki obejmował: zawiązanie wspólnoty, konferencję formacyjną, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę różańcową, świadectwo osób zawierzonych oraz wspólną Eucharystię. Grupa pielgrzymów z całej diecezji przybyła do Parczewa, aby wspólnie zainaugurować stałą formację osób zawierzonych. Pielgrzymi przybyli z wielu parafii: Białej Podlaskiej, Łukowa, Siedlec, Radoryża Kościelnego, Wisznic, Dębowej Kłody, Kodeńca, Radzynia Podlaskiego, Kąkolewnicy, Terespola, Kałuszyna, Garwolina, Kłoczewa. Wraz z wiernymi przybili kapłani na co dzień formujący osoby Zawierzone w parafiach.

Podczas zawiązania wspólnoty przywitał wszystkich ks. Grzegorz Suwała – diecezjalny duszpasterz Niewolników Jezusa w Maryi. Podczas swojego wystąpienia odczytał również słowa pozdrowienia od biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, jakie skierował do uczestników pielgrzymki. Po modlitwie i śpiewie, który animowała diakonia muzyczna pod przewodnictwem Grażyny Golonki nadszedł czas na formację.

Konferencję wygłosił ks. Marcin Prudaczuk, który wskazywał, że Kana Galilejska jest miejscem gdzie jest miejsce dla każdego z nas. - Wyobraź sobie ucztę weselną w Kanie Galilejskiej. Goście się radują, bawią, natomiast Maryja obserwuje dyskretnie całość uczty. Proś, abyś uczył się od Maryi zawierzenia Jezusowi. Zauważ, że Maryja nie traktuje odpowiedzi Jezusa jako odmowy. Przeciwnie, wierzy w swego Syna. Wierzy w Jego moc i miłość, zanim Jezus uczyni pierwszy znak. Uczniowie uwierzą dopiero, gdy ten znak zobaczą. Maryja każe sługom być dyspozycyjnym i posłusznym Jezusowi. Zwróć uwagę na Jej słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Maryja jest pewna, że cokolwiek powie Jezus, to będzie najlepsze. […] Najważniejsze jest zaufanie Bogu, nawet gdy Go nie rozumiesz. Gdy Mu zaufasz, zawierzysz, On stopniowo pozwoli ci zrozumieć swoje tajemnice - wyliczał ks. Marcin Prudaczuk.

Kolejnym punktem była adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa, której przewodniczył ks. Grzegorz Suwała wraz z Anną i Zbigniewem Kozikowskimi, którzy na co dzień posługują w całej Polsce prowadząc 33-dniowe rekolekcje Zawierzenia w duchu św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Po niej był czas na budowanie braterskiej wspólnoty przy wspaniałych wypiekach parafian z Parczewa. Był to moment wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i snucie planów na kolejny rok formacji.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia wybrzmiało świadectwo Anny i Zbigniewa w którym opowiedzieli o tym jak Maryja zaprosiła ich do tego dzieła jakiemu posługują do dnia dzisiejszego. Zachęcali też wszystkich zebranych do tego, by nieustannie formowali swoje serca i wciąż mogli doświadczać miłości Jezusa i Maryi. Podzielili się też tym, że uderza i przemawia do nich słowo „wszystko” z hasła tegorocznej pielgrzymki. Należy robić wszystko, by dawać wyraz temu co znaczy być zawierzonym.

Mszy św. przewodniczył ks. kan. Jacek Nazaruk - proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Suwała. Nawiązując do odczytanej ewangelii ukazywał, że wola Boża w życiu Maryi nie zawsze była łatwą. Odwołując się do sceny zwiastowania, wesela w Kanie Galilejskiej i ukrzyżowania Jezusa wskazywał, że realizacji woli Bożej trzeba uczyć się każdego dnia. - Drodzy Niewolnicy Jezusa w Maryi! Jesteśmy wezwani do tego jak Maryja, by każdego dnia wybierać, opowiadać się za wolą Boga, nie wolą dzisiejszego świata. Każdego dnia stajemy przed tak wieloma wyborami. Chwytajmy się Maryi i prośmy, by Ona uczyła nas wybierać, nie siebie samych ale zawsze Boga. By wyprosiła nam serca tak odważne, by zawsze skłaniały się nie ku prostym wyborom w dzisiejszym świecie, które dadzą chwile przyjemności; ale pozwolą nam wybierać mądrze i odpowiedzialnie to co prowadzić nas będzie do prawdziwego szczęścia w Jezusie i Maryi - mówił ks. Suwała.

Po Eucharystii wszyscy spotkali się na wspólnej agapie. Był to czas nie tylko na spożycie posiłku, ale pobycie ze sobą, rozmowy i śpiew pieśni maryjnych. Jak wskazują organizatorzy, to był błogosławiony czas.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają do stałej współpracy i tworzenia konkretnej wspólnoty osób zawierzonych z naszej diecezji. Na ten rok formacji zaplanowano spotkania modlitewno-formacyjne w każdym rejonie duszpasterskim, oraz cykliczne audycje „Czarno na białym” w Katolickim Radio Podlaskie w ostatnie środy każdego miesiąca o godzinie 21:40. Wszelkie bieżące informacje można znaleźć na Facebooku: @Zawierzeni, oraz stronie parczewbazylika.pl w zakładce Dzieło Maryi.Info: i foto: Parafia Parczew

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.