Łuków

Jubileusz 100-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

Kościół Niedz. 11.04.2021 19:06:01
11
kwi 2021

W Niedzielę Miłosierdzia, 11 kwietnia, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie zakończyły się półroczne obchody 100-lecia erygowania parafii. Głównym punktem była Msza Święta, podczas której biskup Kazimierz Gurda poświęcił nowy, posoborowy marmurowy ołtarz i ambonę.

24 listopada 1920 roku ordynariusz Diecezji Podlaskiej ksiądz biskup Henryk Przeździecki wydał dekret erekcyjny, na mocy którego wyłączył kościół pobernardyński wraz z częścią miasta Łukowa leżącą na prawym brzegu rzeki Krzny oraz niektóre wioski z dotychczasowej parafii Przemienienia Pańskiego, leżące również po tej samej stronie rzeki, tworząc w ten sposób drugą parafię w Łukowie – pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża. Nowopowstała parafia liczyła około 9 tysięcy dusz wiernych, którzy mieli największą odległość od swej świątyni wynoszącą 9 kilometrów (Dąbie, Dminin). Pierwszym proboszczem parafii został dotychczasowy proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego i dziekan łukowski ksiądz kanonik Kazimierz Kwiatkowski.

Sto lat po tamtych wydarzeniach, 24 listopada 2020 roku w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się inauguracja jubileuszowych uroczystości. Głównym punktem była Msza Święta, której przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Podczas homilii ksiądz biskup przypomniał historię powstania parafii oraz nawiązał do kultu Figury Jezusa Miłosiernego – Frasobliwego. Jubileusz parafii stał się bowiem okazją do odnowienia kultu tej figury, która znajduje się w łukowskim kościele od ponad 350 lat. W kolejnych miesiącach odbywały się różne wydarzenia. Wspólnie z Muzeum Regionalnym przygotowano m.in. wystawę poświęconą historii parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Punktem kulminacyjnym jubileuszowych uroczystości była Msza Święta, którą odprawiono w Niedzielę Miłosierdzia 11 kwietnia. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Obecni też byli pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ksiądz biskup Henryk Tomasik, który podczas homilii przypomniał historię parafii oraz ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski. Wśród zgromadzonych na uroczystości osób nie zabrakło księży i zakonników pochodzących z parafii oraz tych, którzy tu w minionych latach posługiwali.

Podczas Eucharystii ksiądz biskup Kazimierz Gurda poświecił nowy, posoborowy marmurowy ołtarz i ambonę. Ten ołtarz, jak mówił gospodarz miejsca ksiądz proboszcz Andrzej Kieliszek to „cegiełka dołożona do dziedzictwa poprzednich pokoleń i pamiątka jubileuszu”. Ołtarz wykonany jest z białego, włoskiego marmuru. Powstał w zakładzie w Czerśli według projektu świętej pamięci księdza Janusza Stefaniuka.Retransmisję Mszy Świętej kończącej obchody 100-lecia erygowania parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, można zobaczyć na YouTube parafii: Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.