Międzyrzec Podlaski

Kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej w Międzyrzecu Podlaskim

13
wrz 2022

12 września w Międzyrzecu Podlaskim w nowo wybudowanej kapliczce została umieszczona płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej wykonana w drewnie lipowym. Uroczyste poświęcenie tej kapliczki odbędzie się 14 września.

Kapliczka została wzniesiona na Alei Katyńskiej, gdzie w 2010 roku zostało zasadzonych 12 Dębów Pamięci. Każdy dąb upamiętnia osobę związaną z Międzyrzecem, która zginęła w Katyniu. - Tutaj wśród 12 dębów nie ma krzyża. Matka Boża Katyńska tuląca przestrzeloną głowę ofiary jest najbardziej odpowiednią w tym miejscu – mówi Grażyna Puszkarska - mieszkanka Międzyrzeca, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” pracowników oświaty.

Do budowy kapliczki Matki Bożej Katyńskiej włączył się bialski oddział NSZZ „Solidarność”. Ideą powstania tej kapliczki był ks. infułat Kazimierz Korszniewicz.
- Poszliśmy za jego pomysłem i 12 grudnia 2021 roku poświęciliśmy tę płaskorzeźbę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej i przystąpiliśmy do budowy tej kapliczki – mówi Marek Pniewski, Przewodniczący bialskiego oddziału NSZZ „Solidarność”.

Uroczyste poświęcenie nowo wybudowanej Kapliczki Katyńskiej w Międzyrzecu odbędzie się 14 września w ramach miejskich obchodów 82. rocznicy zbrodni katyńskiej i 42. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 72. rocznicy urodzin jej patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą św. w kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. Następnie na Alei Katyńskiej przy Kapliczce Matki Bożej Katyńskiej zostanie przedstawiona historia tej Alei i Kapliczki, którą poświęci dziekan dekanatu międzyrzeckiego ks. Dariusz Parafiniuk. Odbędzie się też apel poległych.

Organizatorem tych uroczystości jest Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu, NSZZ Solidarność Region Mazowsze Oddział Biała Podlaska, ks. Dariusz Parafiniuk, proboszcz parafii św. Mikołaja i Zbigniew Kot Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego. - Cieszę się, że stowarzyszenia przejawiają taką inicjatywę. Staramy się zawsze ich wesprzeć. Są bardzo dobre relacje. Pokazujemy zaangażowanie społeczeństwa w takie wydarzenia, jakim jest rocznica napaści Rosji na Polskę czy rocznica powstania Solidarności – mówi burmistrz Zbigniew Kot.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.