Radzyń Podlaski

Koncert wokalno – instrumentalny w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim

Kościół Pon. 28.11.2022 16:10:40
28
lis 2022

W niedzielę, 27 listopada w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się koncert organowy oraz występ chóru na cześć św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Wspomnienie Świętej obchodzono 22 listopada.

Podczas koncertu publiczność mogła usłyszeć utwory Jana Sebastiana Bacha: Preludium oraz fugę C- moll w wykonaniu Karola Miłosza, Arię na strunie G. pochodzącą z suity orkiestrowej D-dur nr 3 w wykonaniu: skrzypce - Dominika Potęga, organy - Karol Miłosz. Duet Tomasz Nurzyński (trąbka) oraz Karol Miłosz (organy) wykonał Te Deum Charpentier`a.

Następnie w kościele wystąpił Chór Canticum Novum, który powstał w lutym 2013 roku i działa przy Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. Chór liczy 25 osób. Prowadzi go organista Parafii MBNP Karol Miłosz. Pierwszym duchowym opiekunem był ks. Zbigniew Rozmysł, następnie ks. Grzegorz Suwała a obecnie jest ks. Michał Gosk. Chór ma na swoim koncie liczne występy m. in. na Światowych Dniach Młodzieży. W niedzielę wykonał utwór „Pokarmie naszej drogi", który jest modlitwą adoracyjną skierowaną do Jezusa Eucharystycznego a jednocześnie prośbą, by pokarm ten umocnił pielgrzymujący Lud Boży w drodze do wieczności. Publiczność wysłuchała również utworu „Wielkość i Opatrzność Boża" Ludwiga van Beethovena. Dzieło to jest pochwałą i dziękczynieniem za prowadzenie Bożej Opatrzności, a jedocześnie to modlitwa zachwytu duszy nad wielkością dobrego i miłosiernego Boga. Kolejnym zaprezentowanym utworem było ,,Alleluja Chwalcie Pana", to przekład psalmu 146. Autorem tego tłumaczenia jest amerykański autor hymnów irlandzkiego pochodzenia William James Kirkpatrick. Współpracował z Johnem R. Sweneyem, aby wyprodukować i opublikować ponad 1000 hymnów gospel i ponad sześćdziesiąt książek ze śpiewnikami. Chociaż zmarł na początku XX wieku jego dzieła pozostają aktualne i stają się okazją do modlitewnej refleksji i zachwytu człowieka nad dobrocią Boga. Ten wspaniały koncert zakończyły podziękowania proboszcza ks. kan. Jarosława Sutryka oraz olbrzymie brawa.


Inf. Pras.
MR

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.