Siemiatycze

Motocyklowy Rajd Papieski w Drohiczynie

12
cze 2021

Kilkuset motocyklistów w sobotę, 12 czerwca wzięło udział w Motocyklowym Rajdzie Papieskim Siedlce – Sokołów Podlaski – Drohiczyn. Tym symbolicznym przejazdem pomiędzy miejscami, które przez 22. laty odwiedził św. Jan Paweł II uczcili pamięć wielkiego rodaka.

Spotkali się na błoniach papieskich w Siedlcach, przejechali przez Siedlce i Sokołów Podlaski do Drohiczyna. Kulminacyjnym punktem rajdu była Msza św. polowa na placu przykatedralnym przy replice ołtarza papieskiego. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Niemyjski, w koncelebrze uczestniczyli księża – motocykliści: ks. Janusz Szymański i ks. Bartosz Ojdana.

W homilii ks. Niemyjski wspominał życie Jana Pawłą II, jego wychowanie pod płaszczem opieki Maryi, drogę do kapłaństwa i na Stolicę Piotrową. Podkreślał papieskie zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. – Dziś upamiętniamy ten dzień, gdy na podlaskiej ziemi zawitał wielki człowiek, który był szczególnym narzędziem w rękach Boga. On dziś za nami oręduje, dlatego chcemy przyzywać Jego wstawiennictwa i prosić o opiekę dla nas i naszych rodzin. Na koniec kapłan podziękował wszystkim, którzy uczestnicząc w Rajdzie Papieskim pokazują swoją wiarę i poprzez osobę św. Jana Pawła, Chrystusa i Maryi łączą się, stając się jedną rodziną - mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. wręczono nagrody im. Komandora Wiktora Węgrzyna. Statuetki trafiły m.in. do ks. Wiesława Niemyjskiego i burmistrza Drohiczyna Wojciecha Borzyma.
Następnie szpaler motocykli przejechał pod muzeum motocykli, w którym znajduje się sala śp. Wiktora Węgrzyna z motocyklem twórcy Rajdu Katyńskiego. Z Drohiczyna motocykliści pojechali do Korczewa.

W rajdzie uczestniczyli m.in. burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, a także wójt gminy Korczew Sławomir Wasilczuk, jedyny w tej grupie poruszający się na czterech kółkach.

Celem rajdu jest upamiętnienie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach i Drohiczynie 10 czerwca 1999 roku. Trasa przejazdu upamiętnia miejsca szczególnie związane z historyczną obecnością Świętego Jana Pawła II na Podlasiu. Rajd współorganizowany jest przez Miasto Siedlce oraz Gminę Drohiczyn. W ten sposób środowisko motocyklistów oddaje hołd i pamięć wielkiemu Polakowi, jednocześnie integrując się we wspólnej modlitwie i rekreacji turystycznej.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.