Łosice

Ostatnie pożegnanie ks. prał. Henryka Rzeszotka

Kościół Wt. 16.08.2022 17:43:31
16
sie 2022

16 sierpnia w Łosicach pożegnano śp. ks. prałata Henryka Rzeszotka, emerytowanego kapłana diecezji siedleckiej, byłego wieloletniego proboszcza parafii św. Zygmunta Króla.

- Dzisiaj jesteśmy tutaj, żeby za tę posługę słowa, sakramentów świętych i posługę budowania wspólnot kościelnych księdzu prałatowi z serca podziękować (…) powiedzieć mu dziękuję, przepraszam za wszystkie nasze nieumiejętne dialogi, rozmowy, spotkania i jednocześnie wypraszać u tego, któremu służymy, dar życia wiecznego dla śp. ks. prałata. Jego życie nie było łatwe. Urodził się w 1932 roku. Kiedy miał 11 lat, trwała II Wojna Światowa. W tym czasie został wywieziony z całą rodziną do obozu pracy w Niemczech. Takie miał dzieciństwo. Po powrocie podjął kontynuację nauki w Rudnie – mówił podczas homilii biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.

Zmarłego kapłana żegnali:
Biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz
Ks. infuat Kazimierz Korszniewicz
Ks. prałat Andrzej Jakubowicz - proboszcz parafii Sarnaki
Ks. Jan Arseniuk
Janusz Kobyliński - starosta łosicki
Mariusz Kucewicz - burmistrz miasta i gminy Łosice
Sławomir Zaniuk - przedstawiciel parafii św. Zygmunta Króla
Ks. Sławomir Kapitan - proboszcz parafii św. Zygmunta Króla w Łosicach


Po Eucharystii ciało kapłana zostało złożone na cmentarzu parafialnym w Łosicach.

Ks. Henryk Rzeszotek urodził się 4 stycznia 1932 roku w Woli Chodkowskiej, w parafii Ryczywół, w powiecie kozienickim w województwie mazowieckim. Rodzice to Wawrzyniec i Władysława Rzeszotkowie. Był szóstym z ośmiorga dzieci w rodzinie. W 1943 roku jedenastoletni Henryk został, wraz z całą rodziną, wywieziony przez hitlerowców do obozu pracy w Niemczech. Po powrocie do Polski w 1945 roku, ukończył Szkołę Podstawową w Rudnie w powiecie radzyńskim. Świadectwo maturalne uzyskał w 1952 roku w Liceum Biskupim w Siedlcach. W tym też roku wstąpił do miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego. W trzecim roku studiów seminaryjnych został wcielony do wojska i skierowany do pracy w kopalni na Śląsku. 29 czerwca 1958 roku przyjął z rąk ks. bpa Ignacego Świrskiego święcenia kapłańskie. Rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Stara Wieś. Po trzech latach został skierowany do Ostrowa Lubelskiego, gdzie duszpasterzował jako wikariusz przez dwa lata. Po roku posługi kapłańskiej w Kornicy i ponad trzech latach w Parafii Św. Anny w Białej Podlaskiej, ks. biskup skierował Go do pracy na samodzielnej placówce w Seroczynie. Kolejne lata pracy kapłańskiej ks. Henryka Rzeszotka, to parafia w Opolu Podedwórzu, gdzie przez siedem lat był proboszczem, następnie w Wisznicach, gdzie proboszczował przez 9 lat. Tu wybudował dom parafialny. W 1984 roku objął parafię św. Zygmunta w Łosicach, gdzie był proboszczem do roku 2004. W tym czasie wybudował dom parafialny, przeprowadził gruntowny remont kościoła, modernizację prezbiterium i cmentarza. Dwudziestoletnia praca duszpasterska ks. Henryka Rzeszotka w parafii łosickiej zaowocowała jedenastoma wyświęconymi kapłanami. W 1988 roku, biskup siedlecki Jan Mazur mianował go kanonikiem, a w 1994 r.- prałatem Kapituły Janowskiej. Poza wzmożoną pracą duszpasterską, ks. prałat Henryk Rzeszotek dał się poznać jako działacz społeczny. Żywo zainteresowany życiem publicznym łosickiej społeczności, aktywnie zaangażował się w pracę Społecznego Komitetu Reaktywacji Powiatu Łosickiego i Komitetu Modernizacji i Rozbudowy Szpitala, którego został wiceprezesem. Za swoją pracę duszpasterską i społeczną został w 2005 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”, a trzy lata później prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

W okresie rządów komunistycznych był prześladowany przez władze za swoją gorliwość i działalność duszpasterską. Za organizowanie pielgrzymek do Częstochowy i nauczanie religii był pięciokrotnie karany wyrokami kolegiów ds. wykroczeń. Od 2004 roku jako emeryt, mieszkał przy parafii św. Zygmunta i służył gorliwą posługą w konfesjonale. W roku 2017 Ojciec Święty Franciszek, w uznaniu jego zasług dla Kościoła Siedleckiego, podniósł go do godności Prałata Papieskiego. W ostatnim roku życia otoczony troskliwą opieką, nie wychodził z domu, nie sprawował sakramentów, ale w każdą niedzielę i święta przyjmował komunię świętą. Ostatnia Msza św. w której uczestniczył, była sprawowana w Jego pokoju, w Niedzielę Zmartwychwstania br. 12 sierpnia 2022 o godz. 12.30, w atmosferze modlitwy, zaopatrzony sakramentami świętymi, odszedł do Domu Ojca.

KSkor/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.