Siemiatycze

Pamięć o staroście siemiatyckim śp. Janie Zalewskim

28
cze 2021

Mieszkańcy powiatu siemiatyckiego, samorządowcy i przedstawiciele władz w piątek, 25 czerwca uczestniczyli w Mszy Św. w intencji śp. Jana Zalewskiego, wieloletniego starosty siemiatyckiego.

Starosta Jan Zalewski zmarł nagle, 5 listopada 2020 roku. 9 listopada w Ostrożanach odbył się jego pogrzeb. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Ze względu na trwającą pandemię i związane z nią obostrzenia sanitarne, ilość osób uczestniczących w ostatnim pożegnaniu starosty była ograniczona. Pół roku później, w dniu imienin śp. Jana Zalewskiego celebrowano Mszę Św. w jego intencji.
    
Eucharystii w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach – rodzinnej parafii zmarłego starosty, przewodniczył ks. płk. Henryk Polak, w koncelebrze uczestniczyli: proboszcz parafii ks. Piotr Wójcik i ks. Mariusz Boguszewski, kapłan diecezji drohiczyńskiej obecnie posługujący w Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie.”
    
W kazaniu ks. Boguszewski wspominał postać zmarłego i jego ziemskie zasługi, o których pamiętają mieszkańcy, samorządowcy, czy wychowankowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, którego był dyrektorem. Zachęcał, by nie opłakiwać zmarłego, ale pamiętać w modlitwie i pamięć tę pielęgnować.
    
Po Mszy Św. swoimi wspomnieniami o śp. Janie Zalewskim dzielili się poseł Stefan Krajewski i starosta siemiatycki Marek Bobel. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie śp. Jana. Ks Piotr Wójcik poświęcił pomnik, a Łomżyńsko - Drohickie Bractwo Kurkowe oddało salwę honorową. 
    
Ostatnim punktem spotkania były tzw. wspominki. Na dziedzińcu szkoły rolniczej w Ostrożanach jeszcze raz zebrali się uczestnicy uroczystości, by podzielić się swoimi wspomnieniami, bólem i żalem po stracie - męża, ojca, przyjaciela, współpracownika, przełożonego. Padało tu wiele słów, które wywoływały łzę wzruszenia, ale były też opowieści przywołujące uśmiech, nie zabrakło nawet dykteryjki, którą jeden z przyjaciół przed rokiem podarował śp. Janowi z okazji imienin. Wielokrotnie padały słowa – żegnaj Janku.
    
Uroczystości zorganizowali - powiatowy oddział PSL, ruchu z którym Jan Zalewski związany był przez całe życie, oraz władze powiatu siemiatyckiego. Uczestniczyli w nich m.in. posłowie Marek Sawicki i Stefan Krajewski, starosta siemiatycki Marek Bobel, wicestarosta Sylwester Zgierun i przewodniczący rady powiatu Henryk Boguszewski wraz z radnymi, Jerzy Leszczyński radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego i starostowie sąsiednich powiatów, samorządowcy, przedstawiciele szkół i instytucji.
  
Śp. Jan Zalewski z zawodu był nauczycielem, był dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach i dyrektorem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Był radnym powiatu siemiatyckiego i przez kilka kadencji wicestarostą i starostą siemiatyckim. Miał 63 lata, zmarł nagle.

ABol/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.