Pielgrzymka

Pielgrzymi modlą się o pokój na Ukrainie

11
sie 2022

W czwartek, 11 sierpnia Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska przemierza 28-kilometrowy odcinek Przedbórz – Żytno. Poprzedniego wieczoru podczas Apelu Jasnogórskiego po tym jak pielgrzymi modlili się o pokój na Ukrainie, nawiązano połączenie telefoniczne z ks. Rafałem Szkopowcem posługującym w Charkowie. Kapłan na pytanie, czy nie został obudzony telefonem odpowiedział: - Nie śpimy jeszcze, czekamy do ostrzałów, potem dopiero będziemy spać.

Ks. Rafał prosił o modlitwę, mówił - Najbardziej potrzebujemy wsparcia duchowego, ale też materialnego – żywności i lekarstw. W każdym tygodniu wydajemy pomoc dla kilkunastu tysięcy osób. Np. we wtorki po pomoc przychodzi około 4 tys. osób, niektórzy dostają co drugi tydzień, bo nie mamy tyle, żeby co tydzień każdy mógł coś dostać. Pytany czy mają nadzieję na zakończenie wojny i normalne życie odpowiadał: - Mamy nadzieję na pokój, ale to się szybko nie skończy. Przygotowujemy się już do zimy, potrzebne będą zapasy i ciepłe ubrania. Liczymy na to, że pan Bóg się zlituje i będzie łagodna zima. Ks. Rafał Szkopowiec niemal od początku pracy kapłańskiej posługuje na Wschodzie, pochodzi z parafii Miedzna, święcenia kapłańskie także miała w diecezji drohiczyńskiej. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa - „Idziemy w Pokoju Chrystusa”. W jedenastym dniu pielgrzymowania pątnikom towarzyszy hasło „Grzech i Miłosierdzie. Pojednanie warunkiem pełnego udziału w Liturgii doczesnej i wiecznej”. Konferencje głosi ks. Marczak przewodnik sokołowski. Na koniec dnia pielgrzymi dotrą do Żytna, gdzie będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza Św., którą poprzedzą wypominki za zmarłych pątników. 13 sierpnia Pielgrzymka Drohiczyńska dotrze do Częstochowy. O godz. 9.15 pielgrzymi wejdą na Jasną Górę, gdzie powita ich biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Msza Święta na Wałach Jasnogórskich sprawowana będzie o godz. 11.30. Na Jasną Górę jako pierwsza wejdzie grupa Sokołowska.

I jeszcze garść pielgrzymkowych statystyk: pielgrzymuje w sumie 476 osób, Grupa Sokołowska 87 osób, Grupa Bielsko – Katedralna 123 osoby, Grupa Łochowska 127 osób, Grupa Węgrowska 139.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.