Diecezja drohiczyńska

Pielgrzymi z Drohiczyna w drodze do Loretto

08
wrz 2022

Z Drohiczyna do Sanktuarium Maryjnego w Loretto wyruszyła Piesza Diecezjalna Pielgrzymka. Pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak w czwartek, 8 września, w dniu gdy w Kościele przypada Uroczystość Narodzenia NMP. Przed wyruszeniem w drogę uczestniczyli w Mszy Św., której w katedrze w Drohiczynie przewodniczył biskup Piotr Sawczuk.

- Niech ta pielgrzymka będzie motywacją i pomocą w nieustannym nawracaniu się do Boga - mówił biskup wychodzącym w drogę. JE poprosił pielgrzymów, by do swoich intencji dołączyli prośbę o pokój na świecie za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Pokoju, prośba ta nawiązuje też do hasła tegorocznej pielgrzymki „Chroń nas, Królowo Pokoju!”.

Na zakończenie Mszy Św., po błogosławieństwie pasterskim, każdy z pątników miał okazję podejść do chrzcielnicy, przy której był ochrzczony błogosławiony Ignacy Kłopotowski, aby przeżegnać się wodą święconą i w ten sposób wyruszyć na szlak.

Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Zenon Czumaj, kapłan jest też inicjatorem tego pielgrzymowania i organizatorem pielgrzymki, która w tym roku odbywa się po raz siódmy. Wraz z grupą idą klerycy i siostry Loretanki. Pielgrzymka nieprzypadkowo rozpoczyna się w drohiczyńskiej katedrze, tutaj był ochrzczony bł. Ignacy Kłopotowski i przy chrzcielnicy rozpoczyna się pątniczy szlak, idąc od miejsca chrztu to grobu błogosławionego. Preludium do pielgrzymki było przejście kilka dni wcześniej szlaku od miejsca urodzenia bł. Ignacego w Korzeniówce Małej do katedry drohiczyńskiej, gdzie był ochrzczony.

Czterodniowa pielgrzymka to czas modlitwy, wyciszenia i polecania swych spraw Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Loretańskiej, bł. Ignacego Kłopotowskiego.
W pierwszym dniu pielgrzymi przejdą ponad 20-km trasę Drohiczyn – Repki. Dzień zakończy Adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Pątnicy dotrą do Sanktuarium w Loretto w niedzielę, 11 września, gdzie o godz. 12.00 wezmą udział w uroczystej Mszy św. odpustowej.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.