Biała Podlaska

Pratulin: Potrzeba wzorca, który umocni ludzi w wierze...

23
Jan 2021

23 stycznia w Sanktuarium w Pratulinie sprawowana była uroczysta Msza św. z racji obchodów liturgicznego wspomnienia Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Uroczystościom przewodniczył ks. bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej.23 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich z Pratulina. Uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki, zaś koncelebransami byli ks. bp pomocniczy Grzegorz Suchodolski oraz ks. prał. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes.


Fot. Antoni Poletyło

Uroczystość poprzedziła konferencja, którą wygłosił ks. prał. Zbigniew Sobolewski. Poświęcona była wierze oraz nowej formacji, która od kilku miesięcy powstaje w diecezji siedleckiej, czyli Bractwu Strażników Kościoła. – Konferencja jest poświęcona zagadnieniu wiary, a konkretnie chodzi o to żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że wiara jest nie tyle przyjęciem pewnych dogmatów, zasad moralnych, ile spotkaniem z Osobą – Jezusem Chrystusem. Ta osobista więź z Chrystusem nadaje koloryt i sens wierze i naszemu chrześcijańskiemu życiu – mówił w rozmowie z Radiem Podlasie ks. prał. Zbigniew Sobolewski.

– Nasza diecezja może się radować tym, że ma błogosławionych w Niebie. Są oni dani nam przez Pana Boga po to, abyśmy się mieli przez kogo do Pana Boga zwracać. Oni wyrośli tutaj z naszej ziemi, naszych tradycji, są nam przez to bardzo bliscy i myślę, że rozumieją nas może nawet bardziej niż inni – powiedział Radiu Podlasie ks. bp Kazimierz Gurda.

Od kilku miesięcy w diecezji siedleckiej powstaje nowa formacja Bractwo Strażnicy Kościoła, które zrzesza mężczyzn z diecezji chcących kształtować swoją wiarę i przywiązanie do Kościoła i jego obrony na wzór bł. Wincentego Lewoniuka i jego Dwunastu Towarzyszy, Męczenników Podlaskich. To ludzie, którzy widzą potrzebę obrony wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie. Podczas Mszy św. ks. bp Kazimierz Gurda przyjął deklaracje o przystąpieniu do Bractwa od delegacji z poszczególnych parafii.

– Członkowie Bractwa jako wzór mają Męczenników z Pratulina, Jest to wzór troski o wiarę własną, swoich rodzin, parafii. To jest pokazanie i danie szansy naszym wiernym świeckim, żeby jeszcze bardziej włączyli się w życie swoich parafii i całej diecezji. Myślę, że dzisiaj jest to bardzo ważne dla każdej rodziny, dla każdej parafii. Widzimy jaki jest świat wokół nas i widzimy, że problem wiary staje się problemem podstawowym. Zauważamy wiele osób, nawet z naszych rodzin, które trwały przy Chrystusie, przy Kościele, byli ludźmi wiary a teraz zaczynają od Kościoła odchodzić, od Pana Boga odchodzić, a może czasem deklarują się, że już w Boga nie wierzą. Dlatego chcemy poprzez formację tych mężczyzn próbować tym trudnościom zaradzać i pomagać. I myślę, że to jest nam dziś bardzo potrzebne – podsumował ks. bp. Kazimierz Gurda.

Dzisiejsze obchody zapoczątkowały dziewięciomiesięczne przygotowania do głównych uroczystości 25-lecia wyniesienia bł. Męczenników Pratulińskich na ołtarze. Przez 9 miesięcy każdego 23 dnia miesiąca we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej odprawiana będzie nowenna przygotowująca do głównych uroczystości, które zaplanowane są na 3 października 2021 roku, w dniu Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina.


ICH/Pratulin
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.