Diecezja siedlecka

VII Diecezjalny Kongres Różańcowy w Radzyniu Podlaskim

12
mar 2022

- Różaniec nie jest modlitwą dla dorosłych i starszych. Jest modlitwą Kościoła przekazaną często najmłodszym dzieciom - mówił dziś, 12 marca biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Grzegorz Suchodolski w Radzyniu Podlaskim. Od godzin porannych w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbywał się VII Diecezjalny Kongres Różańcowy.

VII Diecezjalny Kongres Różańcowy rozpoczął ks. Grzegorz Koc, diecezjalny moderator Kół Żywego Różańca. - Bóg zapłać za tą wspaniałą wspólnotę, którą tworzymy, aby wielbić Boga, aby dać dowód miłości dla naszej Matki, z którą jest związane nasze życie – podkreślił kapłan.

Kolejny punktem spotkania była konferencja pt. „Bł. Paulina Maria Jaricot cała dla Kościoła, cała dla misji”. Wygłosił ją ks. dr Bogdan Michalski. Proboszcz parafii Jaksonów, w Archidiecezji Wrocławskiej napisał pracę doktorską o działalności Pauliny Marii Jaricot. Z inicjatywy kapłana zostały przetłumaczone jej pisma z języka francuskiego na język polski. Założycielka Żywego Różańca, 22 maja w Lyonie zostanie wyniesiona na ołtarze.

Po konferencji został odmówiony różaniec z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Następnie swoje świadectwo na temat wstawiennictwa za przyczyną Pauliny Marii Jaricot w swoim życiu wygłosiła Dorota z Siedlec.

Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. o godz. 12.40 pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Diecezji Siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego.
Biskup pomocniczy w homilii podkreślił m.in., że obecne koła powinny podjąć się próby rozmodlenia dzieci i młodzieży.

- Naszym nadrzędnym celem nie może być tylko to, aby powstało jeszcze jedno koło składające się z osób starszych, choć to też jest ważne. Ale dużo więcej zrobimy jeśli te koła, które już są rozmodlą dzieci i młodzież na różańcu. I być może to jest dla nas zadanie – wskazał biskup.

Biskup Grzegorz Suchodolski zachęcił też do wspólnej modlitwy różańcowej po powrocie do swoich domów.

Podczas spotkania była możliwość nabycia publikacji, które proponuje diecezjalne wydawnictwo Unitas. Zaprezentował je ks. kan. Andrzej Sochal, dyrektor Katolickiego Radia Podlasie. Były to m.in. płyta Agnieszki Lewalskiej pt. „Niepokalana Miłość”, a także książka Małgorzaty Pabis „Maryja płacze”, która ukazuje historię z 2005 r. gdzie w kościele w Mieżankowicach (Ukraina) figura Matki Bożej płakała ponad 100 razy. Dostępne były także publikacje: „Przewodnik Zelatora”, „Nauczycielka ewangelicznej prostoty”. „Bł. Marianna Biernacka, Modlitewnik Czcicieli św. Rity” oraz książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi.

Transmisję z wydarzenia przeprowadziła diecezjalna telewizja FARO.TV.

Za tydzień, 19 marca Kongres Różańcowy odbędzie się w Gończycach.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.