Łuków

VIII Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

Kościół Sob. 21.01.2023 14:20:00
21
sty 2023

W nocy z piątku na sobotę, 20/21 stycznia odbył się 8. Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Dwie grupy - z Łukowa i Wiśniewa k. Siedlec przeszły pieszo odpowiednio 15 i 24 km, aby o północy spotkać się w Lesie Jata przy pomniku ku czci ostatniego dowódcy powstania styczniowego. Monument stoi w miejscu, gdzie według przekazów ukrywał się ks. generał Stanisław Brzóska.Tam, przy blasku pochodni, odbył się Apel Pamięci. Modlono się też za dusze powstańców styczniowych i wszystkich, którzy zginęli w walkach o wolną Polskę.
Z uczestnikami Rajdu rozmawiał Andrzej IlczukPieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski zakończył się wspólnym ogniskiem na terenie niedalekiego zrekonstruowanego obozu partyzanckiego. Najwytrwalsi wrócili pieszo do Łukowa i zakończyli Rajd pod tamtejszym pomnikiem Powstańców Styczniowych.
Wśród organizatorów tego przedsięwzięcia są Światowy Związek Żołnierzy AK koło Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne ,,Orlik", Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, samorządy gmin Łuków i Wiśniew, strażacy ochotnicy, KGW w Zalesiu, oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, którego klerycy razem z wykładowcami co roku uczestniczą w Rajdzie.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem niepodległościowym zryw skierowanym przeciwko caratowi. Trwało do jesieni 1864 roku i zakończyło się porażką powstańców oraz zaostrzeniem represji przez Rosję. Dało jednak podwaliny do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.