Diecezja drohiczyńska

W Rudce młodzież przyjęła sakrament bierzmowania

Kościół Wt. 27.04.2021 10:36:30
27
kwi 2021

W niedzielę, 25 kwietnia młodzież z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce przyjęła z rąk biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka sakrament bierzmowania. O udzielenie sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego prosił dla nich proboszcz parafii ks. Tadeusz Czyżak.

W związku z pandemią i obostrzeniami w tym ważnym dniu młodzieży towarzyszyła ograniczona grupa osób - kapłani a wśród nich dziekan brański ks. Janusz Łoniewski, rodzice i świadkowie.
    
Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne, a po modlitwie o dary Ducha Świętego nastąpiło namaszczenie krzyżmem świętym.
    
W dniu, gdy młodzież przyjmowała bierzmowanie, parafia w Rudce obchodziła też 55. rocznicę ustawienia we wsi Olendy Krzyża Millenijnego, który wbrew woli władz komunistycznych wzniesione w Tysiąclecie Chrztu Polski. Stąd słowa kierowane w tym dniu do zgromadzonych w świątyni nawiązywały do wydarzeń sprzed pół wieku, jak też do Chrztu Polski.
    
Duch Święty ma potężną siłę i w wymiarze indywidualny i narodowym, mówił w homilii biskup drohiczyński. - Duch Święty unosi się nad naszą Ojczyzną od 1055 lat, od chrztu księcia Mieszka I i przeprowadzonej wielkiej ewangelizacji Polski. Niezwykle dalekowzroczna była decyzja Mieszka, który na własne oczy widział jak dużo chrześcijaństwo wnosi do życia społecznego, jak umacnia państwo, jakiego skoku cywilizacyjnego można dzięki niemu dokonać. (…) Nie wiemy jakie myśli kłębiły się w głowie księcia Polan, wiemy jednak, że podjął najbardziej brzemienną w skutki decyzję na przestrzeni całych dziejów Polski. Otworzył Polskę na Chrystusa.
    
Zwracając się wprost do młodzieży biskup Sawczuk mówił – Życzę wam, by Duch Święty ogrzał wasze serca i oświecił wasze głowy, aby dawał wam dobre pomysły, dobierał odpowiednie słowa i pobudzał do działania, by nie pozwolił wam zobojętnieć. Pasterz diecezji podkreślał, że chrześcijaństwo nie jest suchym zapisem w księgach metrykalnym, ale jest przyjaźnią z Chrystusem, którą umacnia Duch Święty.
ABol/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.