Siemiatycze

Wpatrzeni w Chrystusa... Procesja w Siemiatyczach

03
cze 2021

Z modlitwą i pieśnią na ustach podążając za Najświętszym Sakramentem mieszkańcy Siemiatycz i okolic szli ulicami miasta. W czwartek, 3 czerwca w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Siemiatyczach odbyły się dwie procesje eucharystyczne. W parafii Św. Andrzeja Boboli procesja przeszła ulicami, w parafii pw. Wniebowzięcia NMP przeszła wokół kościoła i klasztoru.

W kościele pw. Św. Andrzeja Boboli wiernych witał proboszcz ks. Bohdan Sawicki. Nawiązał do znaczenia obchodzonej uroczystości i jej pochodzenia, wspominał przy tym postać św. Julianny z Liega. O świętej mówił też w kazaniu ks. Bartosz Margański, który podkreślał, że komunia święta nie jest zwykłym pokarmem, ale chlebem aniołów, bo w komunii sam Chrystus do nas przychodzi. Przypomniał żywot św. Julianny z Liege, jej wizje i objawienia, gdy Chrystus mówił jej, że w roku liturgicznym brakuje święta poświęconego Eucharystii. Za natchnieniem tych wizji belgijska zakonnica chciała wprowadzenia takiego święta wraz z procesją eucharystyczną. Chciała byśmy razem w Chrystusem idąc w procesji, wpatrywali się w Niego. Choć realizacja wizji nie była prosta, dziś Kościół obchodzi tę uroczystość. Kapłan zwracał uwagę, że przyjmując komunię świętą winniśmy wpatrywać się w Chrystusa wzrokiem naszej wiary. Mówiąc o procesji, która jest nieodłącznym elementem uroczystości Bożego Ciała, podkreślał, że ma ona ożywić naszą wiarę, zapalić do codziennego wpatrywania się w Chrystusa.

Po Mszy Św. z kościoła wyruszyła procesja, która zatrzymała się kolejno przy 4 ołtarzach przygotowanych przez kółka różańcowe i mieszkańców poszczególnych ulic. Przy każdym ołtarzu kapłani udzielali wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. W procesji niesiono chorągwie, poduszeczki, chłopcy nieśli różaniec, dziewczynki sypały kwiatki, ministranci mieli dzwoneczki. O oprawę muzyczna zatroszczył się organista Sebastian Skrzypkowski wraz z orkiestrą OSP pod batutą Michała Soszki. O bezpieczeństwo idących zadbała policja.

Zwykle w Siemiatyczach procesje eucharystyczne łączył dwie parafie, w jednym roku wyruszały z kościoła Św. Boboli do Kościoła Wniebowzięcia NMP, w kolejnym roku kierunek był przeciwny. To już drugi rok, gdy z racji pandemii obie parafie organizują procesje oddzielnie na swoim terenie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.