Radzyń Podlaski

Zawierzenie w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim

Kościół Pt. 09.12.2022 16:22:51
09
gru 2022

W czwartek, 8 grudnia w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim 118 osób przystąpiło do Zawierzenia się Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi. Uroczystość była zwieńczeniem 33 dni przygotowań, które 5 listopada rozpoczęto wspólną modlitwą oraz indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Większość z 33 dni uczestnicy przeżywali w swoich domach trwając w modlitwie i na lekturze podręcznika przygotowującego do Zawierzenia. Spotkania przygotowujące odbywały się w czwartkowe wieczory. Ich celem było wspólne podsumowanie poszczególnych etapów.

Uroczystość zawierzenia poprzedziło Triduum przygotowujące do tego wydarzenia. Uczestnicy pierwszego dnia Triduum wsłuchiwali się w liturgię Słowa i trwali na modlitwie wynagradzającej przed Najświętszym Sakramentem. Drugiego dnia odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, natomiast trzeciego nabożeństwo podpisania aktów Zawierzenia.

W czwartek, 8 grudnia uroczystość odbyła się w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas Eucharystii o godzinie 18.00. Przewodniczył jej ks. Michał Gosk oraz proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. kanonik Jarosław Sutryk. Proboszcz odsłonił i poświęcił obraz Św. Ludwika Marii Grignion de Montfort'a, który stanowił dopełnienie sprowadzenia relikwii tego świętego do Sanktuarium, które miało miejsce 25 marca 2022 roku. Obraz namalowała i podarowała Sanktuarium Halina Fic z Pilawy. Ramy są darem osób przystępujących do Zawierzenia.

Po Komunii świętej wszyscy na czele z księdzem Michałem Goskiem głośno odczytali własnoręcznie napisany akt zawierzenia, a następnie złożyli go na ręce kapłana. W geście wdzięczności i miłości ofiarowali Maryi białą różę. Następnie ksiądz proboszcz wraz z księdzem Michałem dokonał błogosławieństwa i poświęcenia łańcuszków z cudownym medalikiem, będących zewnętrznym znakiem przynależności do Jezusa przez ręce Maryi. Każdy podchodził do kapłana, który uroczyście zapinał łańcuszek na ręku wiernego i udzielał błogosławieństwa.

Oprócz wiernych z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, akt Zawierzenia złożyli również parafianie Trójcy Świętej i Świętej Anny z Radzynia, Komarówki, Turowa, Świętej Małgorzaty z Ulana, Świętej Anny z Wohynia, Św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Czemiernik, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Woli Osowińskiej oraz Wniebowzięcia NMP z Kocka. Kolejne zawierzenie w Sanktuarium odbędzie się 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego - święta patronalnego dzieła Zawierzenia.

Każdy z uczestników otrzymał „pakiet” Zawierzenia, w którym znalazły się: książka Tajemnica Maryi i św. Ludwika de Montfort, zakładka z codziennym aktem oddania Maryi oraz Magnificat, a także koronka do 12 przywilejów NMP.

Na zakończenie uroczystości słowa podziękowania na ręce księdza Michała, który z wielkim zaangażowaniem przygotowywał wszystkich do Zawierzenia, głosił konferencje, dbał o wszelkie szczegóły, ale także księdzu proboszczowi Jarosławowi Sutrykowi, który to dzieło pobłogosławił, złożyli Joanna i Jarosław Badziakowie oraz Łukasz Banach. Uroczystość uświetnił chór parafialny pod kierownictwem organisty Karola Miłosza.

Ruch Zawierzenia jest bardzo prężną wspólnotą liczącą już ponad 1000 osób, które złożyły taki akt w radzyńskim Sanktuarium. Pierwsze zawierzenie miało miejsce 8 grudnia 2019 r.


Inf. Pras.
MR

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.