Sokołów

Jubileusz 20-lecia ZPiT „Sokołowianie”

Kultura Wt. 07.06.2022 11:11:45
07
cze 2022

W piątek 27 maja w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty koncert z okazji Jubileuszu XX-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień. Wszyscy zgromadzeni podczas tej wyjątkowej okazji z pewnością zapamiętali ten czas jako wyjątkowy i niezwykły.

Koncert poprzedziła krótka uroczystość państwowa, podczas której Wojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski wręczył medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” kierownikowi artystycznemu i choreografowi zespołu - Iwonie Kopiwodzie oraz odznaczenie „Krzyż Zasługi” kierownikowi kapeli - Kazimierzowi Soszce.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń rozpoczął się długo oczekiwany koncert. Podczas niemal trzygodzinnego widowiska zgromadzona licznie publiczność miała okazję zobaczyć, wysłuchać i przeżyć coś wyjątkowego. Zespół zaprezentował dotychczasowy dorobek artystyczny, w którym znalazły się już znane oraz premierowe choreografie. W wykonaniu grup dziecięcych i młodzieżowych mogliśmy podziwiać tańce i pieśni z regionów Polski takich jak: krakowski, podlaski, lubelski, opoczyński. Grupa rodziców zaprezentowała tańce i pieśni mieszczan żywieckich, zamojskie, starowarszawskie. Jako niezwykle miła niespodzianka na scenie pojawiła się także grupa oldboyów – byłych tancerzy zespołu, którzy przyjechali z różnych stron Polski aby wspólnie świętować jubileusz. Wykonali tańce i pieśni rzeszowskie oraz podlaskie. Grupa reprezentacyjna zaprezentowała kujawiaka, oberka, mazura, tańce i pieśni spiskie oraz w finale razem z grupą rodziców nowość w programie – tańce i pieśni romskie. Koncert zakończyła wspólnie odśpiewana piosenka jubileuszowa.

Po występach miały miejsce liczne życzenia i podziękowania. Spośród wszystkich ciepłych słów i serdecznych życzeń warto wymienić szczególne podziękowania dla Marii Koc oraz Jana Rosochackiego. To dzięki ich ciężkim staraniom, zamiłowaniu do folkloru oraz wspólnej wizji powstał zespół, który stanowi dziś markę rozpoznawalną zarówno w kraju jak i całym folkowym świecie.

Jubileusz stanowił okazję do zaprezentowania nowego logotypu zespołu. Dotychczasowy został zastąpiony przez nowy projekt autorstwa grafika Sokołowskiego Ośrodka Kultury – Szymona Grochowskiego.

W trakcie koncertu nie zabrakło również miejsca na podziękowania dla wszystkich przyjaznych ludzi i przedsiębiorstw, które wspomagają zespół.

Gratulujemy Zespołowi tak pięknego Jubileuszu i promowania naszej kultury, a także miasta, regionu i kraju na festiwalach w Polsce i zagranicą!

Życzymy nieustającego pasma sukcesów na dalsze lata działalności!


Fot. Paweł Kryszczuk / Sokołowski Ośrodek Kultury

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.