Radzyń Podlaski

Kapitan Krzysztof Baranowski zakotwiczył w Radzyniu

Kultura Pt. 24.06.2022 16:44:39
24
cze 2022

23 czerwca odbyła się jubileuszowa 40. edycja „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Gościem był kapitan Krzysztof Baranowski – jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy, który jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Spotkanie rozpoczęła uroczystość odsłonięcia tabliczki na Skwerze Podróżników, po czym mieszkańcy miasta i powiatu wysłuchali opowieści pt. „Samotny Żeglarz”.

W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Wicestarosta Radzyński Michał Zając. Krzysztof Baranowski swoją opowieść rozpoczął od historii o tym, jak zainteresował się żeglarstwem. Głównym powodem było to, że jak widział ludzi pływających na łódkach to sobie beztrosko siedzieli i nic nie robili. On też tak chciał. Natomiast kapitanem został z wygody. Przejawiając niechęć do gotowania zaobserwował, że kapitan był jedyną osobą na statku, która nie musiała wykonywać tego obowiązku podczas dyżurów. Jednak po zdobyciu tytułu podjął się tego przykrego dla niego obowiązku z powodu rezygnacji kucharza. Wszystko po to, by móc wziąć udział w 15-miesięcznym rejsie do Ameryki Południowej. Wcześniej zapisał się na kulinarny kurs organizowany przez Ligę Kobiet, gdzie był jednym mężczyzną. Nikt mu nie wierzył, że wybiera się w długi rejs. Mówiono, że powodem jego udziału w kursie jest chęć zdobycia dodatkowych uprawnień jako kucharz w restauracji.

W dalszej części spotkania podróżnik opowiadał o odbytych rejsach zbudowanymi przez siebie jachtami – „Polonezem”, „Pogorią” i „Fryderykiem Chopinem”. Zdradził też, w jaki sposób zdobywał środki na ich budowę. Ciekawym wątkiem spotkania była opowieść o „Szkole Pod Żaglami”, którą wymyślił podczas rocznego rejsu z żoną i dziećmi. Nie chcąc, by w tym czasie dzieci straciły rok nauki w szkole wcielił się w rolę nauczyciela przedmiotów ścisłych, natomiast jego żona uczyła przedmiotów humanistycznych. Okazało się, że zdało to egzamin, wtedy pomyślał, że podobne rejsy można organizować dla młodzieży.

Na zakończenie spotkania, zgodnie z tradycją, Krzysztof Baranowski otrzymał z rąk wicestarosty karykaturę swojej postaci. Następnie wszyscy zainteresowani mogli nabyć książki kapitana i otrzymać dedykację. Rozmowom o żeglarstwie też nie było końca.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na http://www.podroznik-radzyn.pl/podroznicy/161-krzysztof-baranowski.htmlred.
Fot. Tomasz Młynarczyk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.