Łuków

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w Łukowie

Kultura Pon. 19.09.2022 07:06:47
19
wrz 2022

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w Łukowie na finałowym koncercie X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Orkiestra, wokaliści i tancerze zabrali publiczność w muzyczną podróż śladami polskich żołnierzy.

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego odbył się w niedzielne popołudnie 18 września. Był to piąty i ostatni w tym roku koncert odbywający się w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem koncert nie odbywał się w świątyni, ale w hali przy Szkole Podstawowej nr 1. Przed publicznością wystąpiła orkiestra pod batutą Tomasza Labunia, wokaliści oraz grupa baletowa. Podczas koncertu usłyszeć można było pieśni i piosenki wojskowe, począwszy od tych śpiewanych przez Legiony Marszałka Piłsudskiego, poprzez zakazane piosenki z czasów Powstania Warszawskiego, aż po współczesne kompozycje i utwory takie jak „Sen o Wiktorii” czy też przebój z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową” czyli „Róża i bez” Andrzeja Żarneckiego.

Koncert, na którym wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego był jednocześnie ostatnim w jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej. Festiwal od dekady organizuje Łukowski Ośrodek Kultury, a jego dyrektorem artystycznym jest Mateusz Rzewuski. W tym roku po raz pierwszy dwa z pięciu koncertów odbyły się poza świątyniami. Kolejny Festiwal, któremu patronuje m.in. Katolickie Radio Podlasie i portal Podlasie24 – za rok.

Partnerami X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie byli: Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!” oraz Totalizator Sportowy LOTTO.

Patronat Honorowy nad X Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie sprawowali Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski, Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie Ks. Marek Bieńkowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz.

Organizatorzy: Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.