Międzyrzec Podlaski

103 rocznica Krwawych Dni Międzyrzeca

Region Śr. 17.11.2021 10:03:50
17
lis 2021

16 listopada 1918 roku podczas pacyfikacji w Międzyrzecu Podlaskim, która była reakcją na rozbrojenie niemieckiego garnizonu, zginęły co najmniej 44 osoby – 22 żołnierzy POW oraz 22 osoby cywilne.

16 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie zwane Krwawymi Dniami Międzyrzeca Podlaskiego. Pod Pomnikiem Bohaterów Miasta odbył się apel poległych i zostały złożone kwiaty.

W tym dniu upamiętniamy tych którzy walczyli o Niepodległą Polskę ale również składamy hołd tym, którzy teraz stoją na granicy broniąc jej bezpieczeństwa – mówił Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk.

Upamiętnieniem Krwawych Dni Międzyrzeca jest pomnik. Pomimo zburzenia go przez Niemców podczas II wojny światowej, międzyrzeczanie odtworzyli go. Niedawno odrestaurowaliśmy go. Chcemy aby pomnik stale nam przypominał jak ważną rzeczą jest walka o wolność – mówił Burmistrz Międzyrzeca Zbigniew Kot. Organizatorem Marszu - Patrolu jest Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu. Idea tego marszu powstała w 1996 roku z inicjatywy nieżyjącego już Romana Sidorowicza - dyrektora nauczyciela szkół międzyrzeckich, który w ten sposób chciał uczcić Krwawe Dni Międzyrzeca – mówi Prezes TPN Andrzej Kurenda.
Jest to ważne wydarzenie dla mieszkańców Ziemi Międzyrzeckiej. To najlepsza lekcja patriotyzmu i miłości Ojczyzny. Ważna jest też pamięć, ponieważ to młodzież będzie nośnikiem pamięci na następne pokolenia – mówi Wójt Gminy Międzyrzec Krzysztof Adamowicz. POSŁUCHAJ




SK [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.