Siemiatycze

A może oddział przygotowania wojskowego?

Region Wt. 10.05.2022 18:08:14
10
maj 2022

Oddział przygotowania wojskowego, to dobry pomysł na przyszłość, usłyszeli ósmoklasiści, którzy we wtorek, 10 maja wzięli udział w spotkaniu „Zawód Żołnierz – brzmi dumnie”. Promocję żołnierskiej służby zorganizowano w budynku starostwa powiatowego w Siemiatyczach. Była to wspólna inicjatywa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim oraz Powiatu Siemiatyckiego i Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie. Do współorganizacji dołączyli: Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach, 1.Warszawska Brygada Pancerna w Warszawie, 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej w Białymstoku 18. Pułk Logistyczny w Łomży, 18. Batalion Dowodzenia w Siedlcach. Wsparcie samorządów z całego powiatu siemiatyckiego potwierdziły patronaty, którym wydarzenie otoczyli: burmistrz Siemiatycz, wójt gminy Siemiatycze, burmistrz Drohiczyna, wójt gminy Dziadkowice, wójt gminy Grodzisk, wójt gminy Mielnik, wójt gminy Milejczyce, wójt gminy Nurzec-Stacja, wójt gminy Perlejewo.

Uczniowie, którzy od wczesnych godzin porannych odwiedzali punkt informacyjno-promocyjny łączący promocję służby wojskowej z promocją oddziałów przygotowania wojskowego i klas mundurowych, mogli uzyskać wiele informacji z pierwszej ręki tj. wprost od żołnierzy.

W powiecie siemiatyckim oddział przygotowania wojskowego od roku funkcjonuje w Zespole Szkół technicznych w Czartajewie. Uczniowie wybierając szkołę w Czartajewie najpierw wybierają profil zawodowy a potem ubiegają się o przyjecie do oddziału przygotowania wojskowego. Dzięki temu zdobywając wybrane przygotowanie zawodowe, jednocześnie zdobywają szlify wojskowe.

W spotkaniu „Zawód Żołnierz – brzmi dumnie” uczestniczyła Beata Pietruszka Podlaski Kurator Oświaty, Franciszek Górski dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Kształcenia Ustawicznego, ppłk Mirosław Dąbrowski Komendant WCR w Bielsku Podlaskim, starosta siemiatycki Marek Bobel i wicestarosta Sylwester Zgierun.

Kurator Beata Pietruszka zwracała uwagę na cechy jakich nabywają uczniowie w oddziałach przygotowania wojskowego, jak patriotyzm, dyscyplina, ale też przypominała, że jest to połączone z normalnym cyklem nauki i przygotowaniem do egzaminu maturalnego.

Starosta Marek Bobel informował o inwestycjach już realizowanych w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie i tych zaplanowanych w najbliższym czasie. Zwrócił uwagę na prowadzoną rozbudowę internatu, projektowane boiska, które dopełnią istniejącą już bazę sportową, oraz strzelnicę, z której będą mogli korzystać uczniowie.

Żołnierze zachęcają także dorosłych do wstępowania do wojska. Służy temu działające kilka razy w roku w siemiatyckim starostwie - Wojskowe Centrum Rekrutacji, gdzie w jeden dzień kandydat przechodzi wszelkie formalności związane z rekrutacją.

W trakcie spotkania w Siemiatyczach, Komendant WCR w Bielsku Podlaskim przekazał okolicznościowe podziękowania za wzorową współpracę i wsparcie w zakresie obronności i bezpieczeństwa, otrzymali je: Beata Pietruszka Podlaski Kurator Oświaty, starosta siemiatycki Marek Bobel, wicestarosta Sylwester Zgierun i Marta Jakimiuk dyrektor ZST w Czartajewie.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.