Siemiatycze

Absolwenci klas mundurowych zgłaszają się do wojska

Region Sob. 15.05.2021 10:22:06
15
maj 2021

Zakończyła się kolejna sesja Wojskowego Centrum Rekrutacji, które od jesieni 2020 roku co kilka miesięcy jest uruchamiane w Siemiatyczach. Miejsce, gdzie w ciągu maksymalnie 2 dni można przejść procedury, które wcześniej zajmowały kilka dni i wymagały wyjazdów do Warszawy czy Ełku cieszy się coraz większą popularnością wśród kandydatów do wojska.

W ciągu 2 dni – 13 i 14 maja – obsłużono kilkadziesiąt osób, wśród nich liczne grono stanowili tegoroczni absolwenci klas mundurowych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Około 20 tegorocznych maturzystów z Ciechanowca złożyło podania do wojska, to rekord zarówno w niedługiej historii działania WCR, jak i w historii szkoły. Niemal połowę kandydatów stanowią kobiety. Ochotnicy przeszli badania lekarskie, testy psychologiczne, odbyli rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami WKU w Bielsku Podlaskim i spotkali się z przedstawicielami jednostek wojskowych, na koniec dnia otrzymali książeczki wojskowe i karty powołania do terytorialnej służby wojskowej i skróconej służby przygotowawczej.

Młodzież, która ma za sobą kilka lat w klasie sportowo-mundurowej i właśnie zdała egzaminy maturalne (niemal wszyscy zdawali egzaminy na poziomie rozszerzonym i ostatni egzamin zdawali 13 maja), już w czerwcu rozpocznie skróconą służbę przygotowawczą w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Do Wojskowego Centrum Rekrutacji zgłaszali się też uczniowie, którzy chcą odbyć szkolenie w ramach programu „Wakacje w mundurze”, studenci, a właściwie – studentki, które zdecydowały się wstąpić do Legii Akademickiej, WCR obsłużyło też grupę osób, która szkolenia wojskowe odbyli już wcześniej, a teraz podjęli decyzje o wstąpieniu do wojska.

WCR działa w budynku Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach, jest jedyną taką placówką w obiekcie cywilnym, a zarazem dowodem na dobrą współpracę samorządu powiatu z Wojskiem Polskim. Jeszcze w tym roku w powiecie siemiatyckim ma powstać profesjonalna strzelnica, a od września w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie uruchomiony będzie certyfikowany przez MON Oddział Przygotowania Wojskowego. Wojskowe Centrum Reputacji ponownie zostanie uruchomione, za kilka miesięcy.ABol/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.