Biała Podlaska

Biała Podlaska: Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja

Region Pon. 03.05.2021 14:30:10
03
maj 2021

Skromny charakter miały w Białej Podlaskiej obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która znajduje się na budynku I LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.

Następnie delegacje władz miejskich, parlamentarnych, służb mundurowych, bialskich spółek miejskich, szkół oraz organizacji z terenu miasta udały się do kościoła św. Antoniego gdzie odprawiona została pod przewodnictwem ks. kan. Mariana Daniluka, dziekana dekanatu Biała Podlaska Północ, Msza św. w intencji Ojczyzny.

– To piękna polska tradycja. To istotny element naszej historii, z którego jesteśmy dumni. Już w szkole uczymy, że była pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja jako nowożytny dokument ustrojowy, wprowadzający zupełnie inną jakość i nowy sposób myślenia o społeczeństwie i o państwie. Przywołujemy to wspaniałe zawołanie „Wiwat Król kochany! Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!” Mimo, że z dzisiejszego punktu widzenia nie była we wszystkich jej aspektach bardzo nowoczesna, bo np.: nie znosiła poddaństwa chłopów – to na ówczesne czasy była krokiem milowych, była zjawiskowym aktem upodmiotowienia społeczeństwa i efektem pragnienia marzeń polskich patriotów o nowoczesnym suwerennym państwie – podsumował prezydent Michał Litwiniuk.

Dzisiejsza uroczystość miała charakter skromny i dostosowany do obecnych wymogów związanych z pandemią. Prezydent Michał Litwiniuk podziękował wszystkim delegacjom za udział w uroczystościach i wyraził nadzieję, że być może w przyszłym roku uda się uczcić obchody w sposób dużo bardziej uroczysty.

Konstytucja RP po uchwaleniu, obowiązywała tylko 14 miesięcy. Potem Polska straciła niepodległość na ponad wiek.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.