Garwolin

Brzegi: Europejski Dzień Języków 2022

Region Pon. 03.10.2022 11:16:43
03
paź 2022

29 września zgodnie z tradycją w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzegach obchodzono Europejski Dzień Języków. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Uczniowie wraz z wychowawcami wyruszali w językową podróż po całej Europie. Obchody uroczyście rozpoczęła Dyrektor szkoły Marianna Zając. Aby lepiej poznać nie tylko język, ale również kulturę danego kraju, uczniowie poszczególnych klas przystąpili do prezentacji przepięknych i bogatych w informacje plakatów dotyczących europejskich krajów: Polski, Francji, Hiszpanii, Węgier, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Grecji. 

Uczestnicy popisali się wiedzą, umiejętnością prezentacji oraz odpowiednią postawą.  -Następnie uczestnicy zmierzyli się z trzema wyzwaniami: grupy z oddziału przedszkolnego „Tygryski” i „Jeżyki” bezbłędnie odszyfrowały tajemniczy napis „Europejski Dzień Języków”, klasy I-III popisały się kreatywnością układając rymowany wierszyk o językach europejskich, natomiast klasy starsze V-VIII zaskoczyły wszystkich uczestników ciekawostkami na temat rodzin języków występujących w Europie. Głośne brawa wyrażały podziw i duże uznanie dla zaangażowania i pomysłowości naszych uczniów- informuje dyrektor placówki.

Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz serdeczne gratulacje od dyrektor szkoły oraz Katarzyny Mika-Borkowskiej – szkolnego organizatora przedsięwzięcia. - Ostatnim punktem programu była degustacja potraw przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem wychowawców. Można było posmakować m.in.: węgierskiego lawasza z sosem jogurtowym, francuskich rogalików i eklerów, greckiej sałatki, włoskiej pizzy, pysznej mozzarelli i pecorino oraz tureckiego kebaba. Nie mogło zabraknąć polskiej pajdy ze smalcem i ogóreczkami oraz tradycyjnego sernika, angielskiej herbaty i domowych, kruchych ciasteczek oraz hiszpańskich bananów i paelli.

Europejski Dzień Języków z pewnością przekonał wielu uczniów do tego, iż znajomość języków obcych pomaga we wzajemnej komunikacji oraz pokonywaniu różnic kulturowych- dodaje K. Mika – Borkowska.

inf. pras.
WJ/Garwolin/Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.