Sokołów

Edukacyjne warsztaty ekologiczne w ramach kampanii „Czyste mazowieckie” w Gminie Bielany

Region Pt. 19.11.2021 18:43:37
19
lis 2021

Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki, 19 listopada br., wziął udział w edukacyjnych warsztatach ekologicznych, które zostały zorganizowane w ramach kampanii Czyste mazowieckie 2021. Warsztaty odbyły się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu.

Warsztaty rozpoczęły się przedstawieniem przez Wicewojewodę idei akcji, istoty dbania o zdrowie, bezpieczeństwo mieszkańców oraz ochronę środowiska. Następnie wręczono statuetkę Wojewody Mazowieckiego oraz Prezesa WFOŚiGW w Warszawie „Gmina przyjazna środowisku” Wójtowi Gminy Bielany Zbigniewowi Woźniakowi oraz wybrano trzy najlepsze prace plastyczne dotyczące ekologii i czystego powietrza.

- Mam nadzieję, że ta kampania będzie trwała jeszcze długo, dlatego że czyste środowisko dzisiaj jest dla nas priorytetem, jest działaniem, które musimy realizować. Pamiętam czasy, kiedy nikt nie mówił o środowisku, nikt nie segregował odpadów. Lasy były pełne śmieci. Dzisiaj wiemy, że te działania nie były dobre dla środowiska i trzeba je usuwać, trzeba działać, żeby poprawiać środowisko. Konieczna jest edukacja w tym obszarze i stąd ten projekt. Dzisiaj są na to środki. - powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Na zakończenie odbyło się symboliczne posadzenie pięciu drzew, które stały się świadectwem i rozpoczęciem nowego etapu w zakresie wdrażania rozwiązań proekologicznych.

Podczas warsztatów obecni byli także I Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Warszawie Kamila Mokrzycka, Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak oraz Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba.

„Czyste Mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z terenu województwa mazowieckiego, którego celem jest propagowanie wiedzy o emisji gazów i pyłów, a także dbałość o czyste powietrze.
Kampania Wojewody Mazowieckiego wpisuje się w program Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce „Czyste Powietrze” i ma na celu nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.
W ramach kampanii realizowane będą cele edukacji ekologicznej, związane z tematami:
• likwidacji źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza lub istotne zmniejszenie ich oddziaływania,
• gospodarki odpadami w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym,
• przeciwdziałania zmianom klimatu.
„Czyste mazowieckie – 2021” dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl.Info. www.gov.pl
foto Mja
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.