Garwolin

Garwolin: szkolenie nauczyło ich pokory

Region Pt. 19.11.2021 11:29:29
19
lis 2021

14 młodych kierowców z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie wzięło udział w profesjonalnym szkoleniu w ośrodku doskonalenia techniki jazdy Tor Modlin. To efekt programu samorządu Mazowsza, którego celem jest poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności przez kierowców w wieku 18-24 lata i tych powyżej 55. roku życia. Wkrótce na takie szkolenia pojadą garwolińscy seniorzy i kolejna grupa młodzieży szkolnej.

Program mający na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, jest inicjatywą samorządu województwa organizowaną przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Cykl szkoleń adresowany jest do młodych i trochę starszych kierowców. - Generalnie, szkolenie jest po to, żeby pokazać młodym ludziom, że te umiejętności, które mają, niekoniecznie zawsze wystarczają do tego, żeby odpowiednio reagować w czasie jazdy. I to jest takie doskonalenie ich umiejętności po to, żeby można było tych kierowców uczulić na pewne sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze, o których oni jeszcze na razie nie wiedzą- mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Uczestniczący w szkoleniu uczniowie KLO, za kierownicą mogli usiąść w towarzystwie instruktorów Toru Modlin. Pod ich nadzorem młodzi kierowcy wykonywali ćwiczenia m.in. poruszali się po okręgu czy na wzniesieniu na płycie poślizgowej, wykonywali slalom ćwicząc sprawność rąk. Instruktorzy pracę z uczestnikami szkolenia zaczynali od nauki właściwej pozycji jaką należy przyjąć za kierownicą. - Jeśli chodzi o 55 plus, to chodzi, żeby pokazać, że pewne sytuacje mogą wpłynąć na czas reakcji, czyli np. jakieś leki, albo samo to, że człowiek gorzej widzi lub gorzej reaguje na pewne rzeczy. Chcieliśmy dać szansę zarówno tym bardzo młodym, jak i trochę dojrzalszym na to, żeby mogli spróbować swoich sił w różnych ekstremalnych sytuacjach- dodaje marszałek Orzełowska. Bezpieczeństwo na drogach jest jednym z priorytetów samorządu miasta Garwolina, dlatego m.in. młodzież szkolna wzięła udział w tym projekcie. - Tak, dzięki świetnej współpracy miasta z panią marszałek, która jest niezwykłym naszym ambasadorem, 14 młodych kierowców miało okazję przećwiczyć swoje umiejętności na torze w Modlinie. Wrócili bardzo zadowoleni, 3 godz. części teoretycznej i ponad 3 godz. praktyki. Rozmawiając z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, którzy byli głównymi beneficjentami tego programu z miasta Garwolina, wszyscy podkreślali, że to szkolenie nauczyło ich pokory...- podkreśla burmistrz Marzena Świeczak i dodaje, że jeszcze w tym roku na szkolenie do Modlina pojadą garwolińscy seniorzy i grupa młodzieży szkolnej.

Więcej w materiale Waldemara Jaronia POSŁUCHAJfot. gł i filmiki/ uczestn.
WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.