Garwolin

Gmina Garwolin: ośrodek zdrowia za rządowe środki

Region Tue 23.02.2021 09:52:02
23
Feb 2021

5 mln wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała gmina Garwolin na budowę ośrodka zdrowia i biblioteki w Woli Rębkowskiej. Kosztorysowa wartość inwestycji jest w granicach pozyskanej dotacji i prawdopodobnie gmina nic nie dołoży do tego zadania. W ciągu dwóch lat powstanie nowoczesny obiekt, który służył będzie mieszkańcom kilku pobliskich miejscowości.

Nowy budynek powstanie na bazie byłej geesowskiej stołówki i biur, które z powodzeniem funkcjonowały w czasach PRL-u. - W bliskim sąsiedztwie funkcjonowała przychodnia zdrowia w Woli Rębkowskiej, która obsługiwała pobliskie miejscowości. Ten ośrodek zdrowia został niestety zlikwidowany i przez wiele lat mieszkańcy nie tylko Woli Rębkowskiej, ale też sąsiednich miejscowości wnioskowali do gminy o to, żeby umożliwić powstanie takiego punktu, by opieka medyczna w tym rejonie się pojawiła- mówi wójt Marcin Kołodziejczyk. Gmina czyniła starania, by pozyskać środki zewnętrzne na adaptację budynku byłej stołówki na ośrodek zdrowia i bibliotekę gminną. W ubiegłym roku pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 5 mln zł na realizację tego zadania. - Powiem szczerze, że kwota dofinansowania mnie miło zaskoczyła, ponieważ wnioskowaliśmy oczywiście o tyle, ale zazwyczaj ta wysokość dofinansowania jest mniejsza, bo wiadomo, środki są zawsze ograniczone i instytucja, która obdarowuje dofinansowaniem, zawsze te dofinansowania w odpowiedni sposób zmniejsza. Tutaj, okazało się dostaliśmy wszystko. Na razie mamy koszty ok. 5 mln zł kosztorysowych, więc gmina nic nie dołoży do tej inwestycji- dodaje gospodarz gminy. Prawdopodobnie tak będzie, ale wszystko zależy od rozstrzygnięcia przetargu, który będzie ogłoszony.

 

Trzykondygnacyjny budynek zlokalizowany będzie w pobliżu stacji PKP i PKS, obok funkcjonuje apteka. - Budynek nowoczesny, na pewno będzie też architektonicznie miły dla oka, w miejscu, gdzie tworzyła się też trochę historia Woli Rębkowskiej, więc dla mieszkańców samej Woli jest ten budynek bardzo istotny. Mam nadzieję, że tak, jak cała gmina będzie się tu rozwijała i Wola Rębkowska, Miętne, Sulbiny i Rębków. Z tego ośrodka będą głównie będą pewnie korzystały miejscowości, jak Krystyna, Wola Rębkowska, Rębków, Budy Uśniackie, Stara Huta, Wola Władysławowska, Władysławów. To są miejscowości, które mają najbliżej, po drodze i logistycznie to jest uzasadnione, żeby ci mieszkańcy korzystali z tego ośrodka, jak również, niewykluczone, że będą też pacjenci z innych miejscowości. Mamy nadzieję, że rozmowy z osobami, które będą prowadzić, będą bardzo owocne i naprawdę uda się fajny obiekt stworzyć, który będzie dość kompleksowy- akcentuje wójt.

 

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z wójtem gminy Marcinem Kołodziejczykiem.WJ/Garwolin [ja]

 

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.