Garwolin

Górki: dziękowali za łaski i opiekę /ZDJĘCIA/

Region Pon. 09.05.2022 08:34:52
09
maj 2022

43 poczty sztandarowe i ponad 200 strażaków z powiatu garwolińskiego spotkało się 7 maja w Sanktuarium w Górkach, by powierzyć się opiece Matki Bożej Fatimskiej. Tego dnia prawie tysiąc pielgrzymów uczestniczyło w rozpoczynających się Nabożeństwach Fatimskich.

Jest to już kilkudziesięcioletnią tradycją, że tak duża ilość strażackich zastępów uczestniczy w uroczystościach związanych z dorocznymi obchodami święta ku czci św. Floriana, które odbywają się w góreckim sanktuarium. Przy pomniku swojego patrona spotkały się delegacje niemal pół setki jednostek OSP, a delegacje zarządów miejskich i gminnych ZOSP RP z powiatu złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Życzenia strażakom złożył poseł Grzegorz Woźniak, starosta Mirosław Walicki, komendant powiatowy PSP w Garwolinie st. bryg. Krzysztof Tuszowski, prezes ZOP ZOSP RP Waldemar Sabak - W dniu naszego święta gromadzimy się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, by pokłonić się Matce Fatimskiej i podziękować za jej opiekę, za odwagę w chwilach trwogi i znoju oraz poprosić o dalsze łaski Boże za wstawiennictwem św. Floriana- mówił prezes Sabak. Gratulacje i życzenia przesłali wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz senator Maria Koc.

Eucharystii przewodniczył powiatowy kapelan strażaków ks. Kazimierz Momont. - Strażacy służą społeczności lokalnej, a także kultywują chlubne tradycje, ale również są otwarci na nowoczesność, zdobywają nowe umiejętności, pogłębiają wiedzę, dbają o sprawność fizyczną...-artykułował. Diecezjalny duszpasterz strażaków ks. kan. Andrzej Biernat powiedział podczas kazania, że św. Florian oddał męczeńsko życie a nie zaparł się Chrystusa, bo wiedział, że życie nasze się nie kończy, ono się tylko zmienia. - I dzisiaj, gdy tutaj tak licznie gromadzą się strażacy, to zobaczcie, dlaczego my przychodzimy do takich miejsc. Strażacy, to osoby, które poświęcają się dla innych i nie liczą nigdy na zapłatę- mówił.

Podczas uroczystości kapelan diecezjalny poinformował, że dekretem biskupa Kazimierza Gurdy, w związku z przejściem na emeryturę odwołano z funkcji kapelanów miejsko- gminnych w Garwolinie ks. prałata Ryszarda Andruszczaka i Łaskarzewie ks. prałata Edmunda Szarka i powołano ks. kan. Stanisława Szymusia na kapelana garwolińskich strażaków a ks. prałata Sławomira Niewęgłowskiego na kapelana łaskarzewskich strażaków. Prezes Waldemar Sabak, starosta Mirosław Walicki i komendant PSP st. bryg. Krzysztof Tuszowski podziękowali kapelanom za służbę strażakom i wspieranie ich w podczas działań, a ich następcom, by otaczali troskliwą opieką duszpasterską strażaków oraz ich rodziny, służąc modlitwą oraz kapłańskim doświadczeniem w trudnych życiowych chwilach na które natrafiają podczas niesienia pomocy w trakcie akcji ratowniczych.
Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła orkiestra dęta OSP Garwolin. Msza św. połączona była z modlitwa różańcową i procesją fatimską ze świecami. Uroczystości zakończyły się o północy pasterką maryjną w intencji strażaków i pielgrzymów.

Relacja Waldemara Jaronia:
POSŁUCHAJWJ/Górki
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.