Garwolin

Górzno: pamiętają o 17 września

Region Czw. 23.09.2021 16:01:12
23
wrz 2021

W 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, mieszkańcy gminy Górzno złożyli cześć ofiarom sowieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Młodzież ze szkoły im. Władysława Jóźwickiego wspomnieniami, poezją i piosenką oddała hołd pamięci poległym w obronie Ojczyzny podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej.

Mszę św. za Ojczyznę, poległych i pomordowanych podczas okupacji i na Nieludzkiej Ziemi, odprawił proboszcz parafii w Górznie, ks. prałat Jerzy Kalinka. W kazaniu kapłan wiele mówił o sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku, której następstwem był czwarty rozbiór Polski. Wraz z zajmowaniem wschodnich ziem Rzeczypospolitej przez czerwonoarmistów, rozpoczęły się masowe aresztowania przedstawicieli polskiej armii, inteligencji oraz duchowieństwa. Znaczna część z aresztowanych jeszcze we wrześniu 1939 r. żołnierzy została osadzona w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W kwietniu 1940 r. Stalin i NKWD podjęli decyzję o ich masowych rozstrzelaniu. Przez wiele lat prawda o wydarzeniach z kwietnia 1940 r. była fałszowana i wypierana ze społecznej świadomości przez władze komunistyczne. W 2013 roku Sejm RP ustanowił 17 września Dniem Sybiraka.

„Wolność kocham rozumiem”- pod takim hasłem społeczność uczniowska Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jóźwickiego w Górznie, wzięła udział we Mszy św. a następnie wspomnieniami, poezją i piosenką oddała hołd pamięci poległym w obronie Ojczyzny podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej. Siła patriotyzmu i polskości wybrzmiewała w słowach młodych uczestników tego wydarzenia. Widzowie nie kryli wzruszeń wsłuchani i zamyśleni, kiedy przywoływane były tragiczne losy naszych przodków. Historia to pamięć. Wójt gminy Waldemar Sabak podziękował organizatorom patriotyczno- kościelnej uroczystości za pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność ojczyzny, niejednokrotnie przelewając za tą wolność krew. Przypomniał też, że inicjatorką patriotycznego nabożeństwa w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka jest związana z Górznem kombatantka Jadwiga Rojek, której członek rodziny był aresztowany i wywieziony przez stalinowskich oprawców na Nieludzką Ziemię.Fot. PSP GórznoNasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.