Biała Podlaska

II Manewry Sportowo – Obronne w Konstantynowie

Region Czw. 23.09.2021 16:53:23
23
wrz 2021

18 września w Komarnie-Kolonii II odbyły się Manewry Sportowo – Obronne dla zuchów i harcerzy Hufca ZHP Biała Podlaska. Wzięło w nich udział 35 zuchów i harcerzy z 6 patroli.

Na dziesięciu punktach trasy usytuowanych wokół Szkoły Podstawowej w Komarnie Kolonii, swoje umiejętności udowadniało 35 zuchów i harcerzy z 6 patroli z: Próbnej Drużyny Wędrowniczej z Białej Podlaskiej, 3. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej z Janowa Podlaskiego, 35. Bialska Wodna Drużyna Harcerska „Nautis”, 34. Gromady Zuchowej „Strażnicy Tajemnic” z Konstantynowa. Łącznie w tym przedsięwzięciu udział wzięło ponad 50 osób.

Podczas jednego z zadań zuchy i harcerze na wyznaczonej trasie natrafili na wyznaczanie azymutu. Jest on liczony w stopniach, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Innymi zadaniami podczas manewrów był m.in.:

- rzut granatem - zadanie to uczestnicy wykonywali za pomocą granatu ćwiczebnego,

- strzelanie z pistoletu do trzech wyznaczonych punktów – punkt prowadził emerytowany policjant Zdzisław Kozłowski,

- jazda slalomem na rowerze po wyznaczonym torze,

- przejście od drzewa do drzewa po linie, przy tym punkcie liczyła się współpraca,

- przedostanie się przez pajęczynę od punktu A do punktu B bez dotknięcia pajęczyny,

- niewidomy slalom - podczas tego zadania należało wyznaczyć dwie osoby, jedna miała zawiązane oczy, a druga musiała słownie pokierować tą pierwszą za pomocą słów przez tor,

- kino – zadanie polegało na obejrzeniu filmu o Szarych Szeregach i odpowiedzi na kilka pytań.

Przy organizacji punktów trasy zostały wykorzystane także nowe technologie. Jedno z zadań zostało zaszyfrowane kodem QR. Po odczytaniu kodu, należało wykonać skoki na skakance i przydzielić sobie punkty zgodnie z zakodowaną skalą.

Przedsięwzięcie to nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego wójta gminy Konstantynów Romualda Murawskiego, który przyznał dofinansowanie na realizację zadania publicznego w ramach zadania na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej - popularyzacja rekreacji ruchowej. Ogromne podziękowania harcerze kierują również dla Katarzyny Nowik, dyrektora Szkoły Podstawowej im. K. Sawczuka w Komarnie-Kolonii za udostępnienie pomieszczeń i terenu wokół szkoły.

Organizatorami manewrów były drużyny z Konstantynowa: 34.Gromada Zuchowa „Strażnicy Tajemnic” z drużynową pwd. Iloną Niewęgłowską i 21. Grunwaldzka Drużyna Harcerska z drużynową pwd. Magdaleną Łyczewską oraz phm. Agnieszką Żuk i dh. Janem Hołubem.Inf. Ilona Niewęgłowska
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.