Biała Podlaska

Jarmark Michałowy zainaugurował obchody Dni Patrona Miasta Biała Podlaska

Region Pon. 13.09.2021 13:32:28
13
wrz 2021

Produkty tradycyjne i regionalne, rękodzieło artystyczne i rzemieślnicze oraz mnóstwo muzyki, tańca i pięknych strojów ludowych. To wszystko można było obejrzeć podczas tradycyjnego Jarmarku Michałowego w Białej Podlaskiej, który 12 września zainaugurował Dni Patrona Miasta Biała Podlaska – św. Michała Archanioła.

Mieszkańcy miasta oraz przyjezdni goście mieli okazję kupić tradycyjne wyroby m.in. wędliny, pieczywo, sery, a ponadto produkty rękodzielnicze: maskotki, poduszki, ozdoby do domu i wiele, wiele innych. Miejskie instytucje kultury zaprezentowały ofertę wydawniczą i edukacyjną a dla najmłodszych przygotowano zabawy i animacje
z niespodziankami.

Dla sympatyków twórczości ludowej, muzyki, śpiewu oraz tańca również przygotowano wiele atrakcji. Na scenie wystąpili laureaci konkursów i festiwali, m.in.
Oliwia Spychel, skrzypaczka – stypendystka Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Zdzisław Marczuk, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” oraz Kapela Ludowa „Podlasiacy” BCK.
- Jarmarkiem Michałowym nawiązujemy do najpiękniejszych tradycji bialskich, sięgających czasów radziwiłłowskich. To właśnie na jarmarkach gromadziły się tłumy ludzi żądnych ciekawych zakupów i uciech. Na współczesnych jarmarkach rządzą znów handel i rozrywka. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – powiedział podczas otwarcia Jarmarku, prezydent Michał Litwiniuk.

W samo południe na scenie rozpoczął się koncert jubileuszowy Zespołu Tańca Ludowego „Biawena”. Na scenie zaprezentowała się kadra seniorów, która zatańczyła poloneza oraz kujawiaka z oberkiem, natomiast obecna kadra zespołu wytańczyła tańce podlaskie, rzeszowskie, krakowiaka w finale ułańskiego mazura z okresu Księstwa Warszawskiego. Dodatkowo zaprezentowano krótką historię zespołu a przed każdym tańcem kilka ciekawostek, co stanowiło dodatkowy walor edukacyjny.

- Tak naprawdę jubileusz 45-lecia istnienia zespołu przypadał dwa lata temu. Nie mieliśmy jednak wtedy okazji zaprezentowania się szerszej widowni. Nasz koncert jest ukłonem w stronę bialczan i sygnałem, że zespół wciąż istnieje, odbywa regularne próby i prezentuje dobrą kondycję – podkreślił Rafał Izbicki, Kierownik „Biaweny”.
Na zakończenie imprezy przygotowano pokaz argentyńskiego tanga.Foto: Konrad Kiryła/Radio Biper
ICH/Biała Podlaska [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.