Garwolin

Jaźwiny: mieszkańcy pamiętają o swoich bohaterach

Region Niedz. 18.09.2022 19:13:22
18
wrz 2022

Jaźwiny: mieszkańcy pamiętają o swoich bohaterach W 83. rocznicę bitwy pod Jaźwinami w gminie Borowie, odbyły się patriotyczne uroczystości upamiętniające jedną z bitew polskiego września 1939 roku. Poległo na polu walki w obronie Ojczyzny dwudziestu czterech żołnierzy, a jeden został ranny. Okoliczna ludność pochowała ich na miejscu bitwy we wspólnej mogile.

„Bo wciąż na jawie widzę i co noc mi się śni, że ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi” - te słowa Edwarda Słońskiego upamiętnione na tablicy znajdującej się na pomniku żołnierzy poległych w Bitwie pod Jaźwinami, dla mieszkańców mają szczególne znaczenie.
Bitwa pod Jaźwinami stoczona została w dniach 16-17 września 1939. We wsi stacjonował oddział wojska polskiego, liczący ok. 300 żołnierzy pod dowództwem kapitana Czesława Wiścickiego. Atak wojsk niemieckich na Jaźwiny rozpoczął się w godzinach popołudniowych. Niemcy liczebnie i wyposażeniem znacznie przewyższali Polaków, którzy dysponowali zaledwie dwoma działami, pięcioma CKM i kilkoma RKM. Żołnierze niemieccy przypuścili atak z karabinów maszynowych, ostrzeliwując nie tylko oddział wojskowy, ale i wieś, ale mimo olbrzymiej przewagi długo nie mogli zdobyć polskich pozycji. Po około dwóch godzinach udało się nieprzyjacielowi rozbić oddział polski. Większość żołnierzy wycofała się, poległo 24, a ok. 40 dostało się do niewoli. Poległo na polu walki 24 żołnierzy, a jeden został ranny. Okoliczna ludność pochowała ich na miejscu bitwy we wspólnej mogile.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego z udziałem Gminnej Orkiestry Dętej z Borowia. Do Apelu Pamięci przywołał komendant gminny Związku OSP RP w Borowiu druh Tomasz Majczyna a proboszcz parafii Borowie ks. Marek Kukiel odmówił modlitwę. Następnie delegacje i zgromadzeni goście złożyli kwiaty przy pomniku. W swoim wystąpieniu wójt gminy Borowie Wiesław Gąska podkreślił, że pamięć o bohaterskich żołnierzach będzie trwała tak długo, jak długo będzie trwała w pamięci mieszkańców dlatego też podziękował za tak liczny udział mieszkańcom Jaźwin. Nadmienił, że udział w tych uroczystościach to wielka lekcja patriotyzmu. Podziękował także za udział w uroczystości, poszczególnym delegacjom, pocztom sztandarowym, posłowi Grzegorzowi Woźniakowi, wnuczce kpt. Czesława Wiścickiego Marii Tarajewicz, ppor. Iwonie Kurowskiej z WOT, Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Gołąb" Garwolin z prezesem Antonim Frąckiewiczem, młodzieży i dyrekcji placówek oświatowych prowadzonych przez gminę, Orkiestrze Dętej z Borowia pod dyrekcją Michała Szostaka, która na zakończenie uroczystości wykonała kilka patriotycznych utworów. Podczas uroczystości wystąpiła młodzież z programem słowno- muzycznym. Na zakończenie młodzież z MOW w Borowiu zapaliła race, które dopełniły wyjątkowość tej uroczystości. Były też wspólne zdjęcia na tle pomnika.
W imieniu wójta Wiesława Gąski uroczystość prowadziła dyrektor Katarzyna Iwaniec.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.