Międzyrzec Podlaski

Jubileusz 100-lecia OSP w Kożuszkach

Region Pon. 19.09.2022 11:33:36
19
wrz 2022

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożuszkach ma 100 lat. Jest jedną z najstarszych jednostek OSP w gminie Międzyrzec Podlaski. Została założona w maju 1922 r. Jubileuszowe uroczystości z okazji 100-lecia OSP Kożuszki odbyły się w niedzielę,18 września.

Na początku podstawowym sprzętem jednostki była sikawka, beczkowozy konne i wóz konny. W pierwszych latach swojej statutowej działalności straż organizowała dla miejscowej ludności przedstawienia.

Chlubną kartą historii jednostki OSP Kożuszki było założenie orkiestry dętej. Powstała ona w 1927 roku. Orkiestra grała w kościele, na weselach i na różnych imprezach m.in. u hrabiego w Międzyrzecu, dziedzica w Mordach a także na kongresie katolickim w Siedlcach.

Podczas jubileuszowych uroczystości uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuszkach została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystej dekoracji sztandaru jednostki dokonał druh Tadeusz Sławecki członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie.

Oficjalne uroczystości poprzedziła Eucharystia. Mszę św. w miejscowym kościele parafialnym w intencji strażaków i ich rodzin sprawowali ks. Roman Sawczuk senior były diecezjalny kapelan strażaków i ks. Andrzej Biernat obecny diecezjalny kapelan strażaków.

Relację dźwiękową przygotował Sławomir KarczewskiSK/MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.