Łuków

Łuków: uczcili pamięć powstańców styczniowych

Region Mon 25.01.2021 08:25:41
25
Jan 2021

W innej formule niż co roku odbył się tegoroczny Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Na szlak wyszło tylko osiem pięcioosobowych grup. Ale cel był ten sam: uczczenie pamięci powstańców styczniowych.

Tegoroczny, VI Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski ze względu na stan pandemii nie mógł odbyć się w takiej formule jak co roku. Ale jego organizatorzy nie chcieli rezygnować z uczczenia pamięci powstańców styczniowych. Wieczorem, w piątek 22 stycznia z Łukowa i Wiśniewa na rajd wyruszyło kilka pięcioosobowych grup. Z Łukowa wyruszyli członkowie i sympatycy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Towarzystwa Przyrodniczo – Historycznego Orlik i Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju. W grupie z Wiśniewa byli jak co roku m.in. przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej.

Jak co roku podczas rajdu odbyło się również przyjęcie w poczet członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej nowych osób. W tym roku legitymacje wydane przez Zarząd Okręgu w Lublinie otrzymali Ewa Dudziak i Mariusz Andrzejewski.

Obie grupy spotkały się nocą przy pomniku księdza Stanisława Brzóski w Rezerwacie Jata. Tam odśpiewali hymn, odczytali apel pamięci i po wspólnej modlitwie złożyli kwiaty przed pomnikiem. Trzy grupy z Wiśniewa wróciły do domu samochodami, pięć grup z Łukowa wróciło pieszo. Rajd zakończył się około godziny 2.30 przy pomniku Pamięci Powstańców Łukowian na Placu Narutowicza.

VI Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. S. Brzóski, upamiętniający 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, odbył się dzięki zaangażowaniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Towarzystwa Przyrodniczo – Historycznego Orlik, Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju, gminy Łuków i gminy Wiśniew oraz Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Organizatorzy liczą na to, ze w przyszłym roku na szlak będzie mogło wyruszyć więcej osób.zdjęcia: podlasie24/Paweł Przeździak/Sławomir Smolak, Robert Wysokiński

AKup/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.