Garwolin

Miastków Kościelny: 14 kilometrów przebudowanych dróg

Region Śr. 03.08.2022 09:54:55
03
sie 2022

Samorząd gminy pozyskał z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład prawie 5 mln zł dofinansowania do przebudowy 14 km dróg w 13 sołectwach. Jako pierwszy w powiecie wykonał inwestycję, rozliczył i 2 sierpnia oficjalnie oddano do użytkowania nowe odcinki dróg.

- Dzięki tym pieniążkom, naszemu małemu wkładowi własnemu i dzięki też naszej odważnej decyzji, że zdecydowaliśmy się przy pierwszym przetargu wybrać firmę budowy dróg i mostów z Mińska Mazowieckiego, ten przetarg rozstrzygnięty został w takiej kwocie i myślę, że dzięki temu też dzisiaj 2 sierpnia rozliczyliśmy drogę, bo już dostaliśmy pieniądze z banku Gospodarstwa Krajowego, zapłaciliśmy wykonawcy- mówił wójt Jerzy Jaroń. Zmodernizowanych zostało 18 odcinków dróg w 13 na 16 miejscowości w gminie. - To są tak naprawdę drogi, które najczęściej były drogami z kruszywa, bądź żwirowymi i one zostały praktycznie wybudowane od zera. Druga ważna rzecz, że na te drogi ci mieszkańcy czekali często kilkadziesiąt lat. My, ze swoich środków budżetowych, myślę, że przez najbliższe 10, może 15 lat byśmy byli w stanie ten zakres zrealizować, bo tak naprawdę do kilometra realizowaliśmy w przeciągu jednego roku. Wykorzystaliśmy te pieniądze, myślę, że właściwie... dodaje gospodarz gminy.

Senator Maria Koc pogratulowała mieszkańcom gminy i w sposób szczególny wójtowi, przewodniczącemu, i całej radzie. - Bo rzeczywiście odważna decyzja, ale efekt jest imponujący. 14 kilometrów dróg z Polskiego Ładu, którego pierwsze rozdanie było kilka miesięcy temu, a państwo zdążyliście ogłosić przetarg, rozstrzygnąć go, wydać pieniądze, więc naprawdę, jesteście tutaj prymusami...- artykułowała senator Koc. - Gratuluję samorządowi, gratuluję radzie, mieszkańcom, sołtysom i wszystkim tym, którzy dokładają cegiełkę do tego, żeby ta nasza Polska lokalna się zmieniała. A my co? A my będziemy wspierać tyle, ile będzie możliwości, na pewno gmina Miastków również będzie tą gminą w powiecie garwolińskim, o którą będziemy dbać...- mówił poseł Woźniak. Starosta Mirosław Walicki mówił, że od początku kadencji powiat zainwestował w drogi powiatowe na terenie gminy Miastków Kościelny ponad 6 mln zł i to jeszcze nie koniec. Podziękował też za współpracę, która według starosty jest wręcz idealna. Przewodniczący RG Marcin Zając zaznaczył, że w gminie dużo się buduje, bo „jesteśmy zgodni w tych oczekiwaniach i podejmujemy wspólnie wysiłki, żeby budować dużo”.

Uroczystość odbyła się na placu przy świetlicy wiejskiej w Glinkach, gdzie dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi na nowej drodze, którą ks. kan. Adam Turemka poświęcił. Władze gminy podziękowały wszystkim, którzy przyczynili się do modernizacji dróg i wspierają proinwestycyjne działania samorządu.

Relacja Waldemara Jaronia WJ/Glinki
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.