Radzyń Podlaski

Mural na budynku katowni Gestapo / UB w Radzyniu odsłonięty

Region Pt. 08.10.2021 18:12:22
08
paź 2021

W czwartek, 7 października odsłonięto mural na budynku katowni Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim. Głównym elementem obrazu jest scena przesłuchania w jednej z zaciemnionych piwnic tego miejsca. Cela więzienna przechodzi w las z którego wychodzi wilk, symbol żołnierzy wyklętych. Nad całością góruje orzeł, który jest nierozerwalnie związany z polskością i jest symbolem zwycięstwa. Projekt muralu wykonał Arkadiusz Kulpa, radzyński artysta malarz, natomiast namalowali go Adam Kopeć i Michał Sierpień.

Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał inicjator stworzenia patriotycznego graffiti, Robert Mazurek. - Pierwszą rzeczą, która zadziała się przy tym budynku była zmiana tablicy, która w tym momencie oddaje prawdę tego miejsca, a do 2016 roku wisiała tu informacja, która wszystko zwalała na Niemców. Stara tablica była powieszona w czasach PRL-u i mówiła o tym, że napisy, które znajdują się w piwnicach są dziełem Niemców. Jest to nieprawda, bo wszystkie zidentyfikowane inskrypcje pochodzą z okresu powojennego. W roku 2018 ROK zorganizował Noc Muzeów i wtedy po raz pierwszy udostępniliśmy dla mieszkańców Radzynia i powiatu cele nr 6, w której znajduje się najwięcej napisów. W międzyczasie burmistrz Jerzy Rębek rozpoczął bardzo czasochłonny proces przesiedlenia rodzin, które zamieszkiwały ten budynek, w którym znajdowały się mieszkania socjalne. W ubiegłym roku ostatnia rodzina przeprowadziła się z tego miejsca, dzięki temu mogliśmy poważnie myśleć o jakichkolwiek remontach. Senator Grzegorz Bierecki dzięki swojej fundacji „Kocham Podlasie” i Funduszu Rewitalizacji Zabytków przekazał znaczną sumę na remont tego budynku i wtedy zostały zabezpieczone fundamenty, wymieniony dach, jak również zostało założone centralne ogrzewanie. W tym roku doszły kolejne remonty, a to wszystko dzięki burmistrzowi i Radzie Miasta. Tak została poprawiona wentylacja, instalacja elektryczna, tynki, posadzki i została wyremontowana ściana, na której powstał mural – tłumaczył Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Głównym etapem uroczystości było przecięcie wstęgi w celu oficjalnego odsłonięcia muralu patriotycznego. Następnie odczytano apel pamięci oraz złożono wieńce.
- Chciałem szczególnie podziękować panu senatorowi Biereckiemu, który zawsze i w każdym momencie jest chętny aby te tematy historyczne upamiętniać. Podziękowania dla pana burmistrza oraz starosty, który w obrębie powiatu radzyńskiego - takich miejsc pamięci jest bardzo wiele - pamięta o tych wydarzeniach, bohaterach. Pamiętacie państwo o tym, że młode pokolenie uczy się na naszych wzorach – mówił Szef gabinetu politycznego Ministra Aktywów Państwowych, Ryszard Madziar rozpoczynając tym samym przemówienia zaproszonych gości.

- Uważam, że przywracanie pamięci wydarzeń, które były skrywane przez dziesiątki lat w naszym kraju jest bardzo ważne z uwagi na przyszłe pokolenia. Na ręce pana burmistrza chciałbym podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Przywracanie pamięci w powiecie radzyńskim to nie tylko więzienie ubeckie, które co prawda jest naszym centralnym symbolem męczeństwa patriotów. Mamy na naszym terenie szereg miejsc kaźni i staramy się przywracać i upamiętniać te zdarzenia – podkreślił włodarz Powiatu Radzyńskiego.

Na zakończenie wydarzenia głos zabrał Burmistrz Jerzy Rębek: - Chciałbym wyrazić wdzięczność i nadzieję na to, że dyrektorzy szkół, którzy dzisiaj tutaj są, przyprowadzą młodzież, by poznawała tę historię w sposób namacalny. Nic nie działa bardziej na wyobraźnię jak te obrazy, które znajdują się w tym obiekcie. Bardzo się cieszę, że są z nami harcerze przy każdej uroczystości religijno-patriotycznej. Mam nadzieję, że wszyscy państwo będziecie nam towarzyszyć w momencie, kiedy już zostanie otwarte muzeum – oznajmił Burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Wydarzenie zakończyło się zwiedzaniem piwnic budynku dawnego więzienia.

Uroczystość uświetnili: reprezentant Wicepremiera RP Jacka Sasina Ryszard Madziar, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, przedstawiciel Senatora Grzegorza Biereckiego Kamil Paszkowski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Zarządem Powiatu Radzyńskiego, Przewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek, Przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, Nadleśniczy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Radzyń Podlaski Leszek Gajuś, Prezes PGE Dystrybucja w Lublinie Jarosław Kwasek, Prezes PUK Jarosław Ejsmont, a także wójtowie gmin: Radzyń Podlaski, Borki, Komarówka Podlaska, radni oraz mieszkańcy powiatu radzyńskiego.


Inf. pras. Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.