Biała Podlaska

Najlepsze sękacze w powiecie bialskim

Region Pon. 26.09.2022 10:49:58
26
wrz 2022

Po raz VIII zorganizowano Bialski Festiwal Sękaczy. Do Kodnia przyjechali wytwórcy tego tradycyjnego wypieku z terenu powiatu bialskiego. Sękacz na Podlasiu jest znany od dawna i często gości na stołach podczas różnych uroczystości rodzinnych i nie tylko. W trakcie wydarzenia można było spróbować wypieków oraz posłuchać zespołów ludowych z gmin powiatu bialskiego.

25 września kilkunastu wytwórców z terenu powiatu bialskiego przyjechało do Kodnia, aby przed komisją konkursową oraz mieszkańcami zaprezentować najbardziej znany tradycyjny wypiek – sękacz.

Festiwal oficjalnie rozpoczął starosta bialski, Mariusz Filipiuk, który powiedział, że to wydarzenie powstało, aby eksponować rękodzielników, którzy wytwarzają cudowne rzeczy. W przemówieniu Starosta Mariusz Filipiuk nawiązał do wizyty delegacji Powiatu Bialskiego u papieża Franciszka, który otrzymał w darze obraz bł. Męczenników Podlaskich z Pratulina, a także właśnie sękacz wyprodukowany przez mieszkańców powiatu. – Dzisiaj chciałem wam bardzo serdecznie podziękować za te cuda, które Państwo robicie. Bo tych sękaczy ile się próbuje – każdy ma zupełnie inny smak. To świadczy o wspaniałości, o pełnym profesjonalizmie tego co Państwo robicie – podkreślał starosta bialski.

A co należy zrobić, aby wykonać najlepszy sękacz i dlaczego to właśnie do Kodnia przyjechali wytwórcy w tym roku? 


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.