Garwolin

Otwarto pierwszy klub dziecięcy w gminie Łaskarzew

Region Pt. 24.09.2021 11:34:35
24
wrz 2021

22 września w Starym Helenowie miała miejsce wyj uroczystość – symboliczne otwarcie pierwszej na terenie gminy Łaskarzew placówki zapewniającej opiekę nad dziećmi do lat 3 – Gminnego Klubu Dziecięcego PROMYCZEK.

-Dziś uroczyście oddajemy do użytku nową placówkę na mapie naszej gminy – Gminny Klub Dziecięcy PROMYCZEK w Starym Helenowie – zapewniający opiekę i edukację dla najmłodszych jej mieszkańców. Idea utworzenia Gminnego Klubu Dziecięcego na terenie gminy Łaskarzew pojawiała się już w ciągu ostatnich lat. Do chwili obecnej na terenie gminy Łaskarzew nie było bowiem placówki świadczącej usługi opieki nad dziećmi do lat 3, dlatego rodzice zgłaszali potrzebę jej utworzenia. Z kolei budynek po byłej szkole w Starym Helenowie stał od kilkunastu lat niezagospodarowany i stanowił doskonałe miejsce do lokalizacji tego typu działalności- mówił podczas uroczystości wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz.

Dzięki szybkiej decyzji rady gminy oraz dofinansowaniu z resortowego programu MALUCH+, w ciągu 4 miesięcy tego roku wyremontowano i przebudowano budynek. Podczas prac wymienione zostały instalacje hydrauliczne i elektryczne, utworzono instalację gazową. Powstały 3 sale zajęć z osobnymi łazienkami i szatniami wyposażone w klimatyzację. Na terenie wokół klubu powstał plac zabaw oraz droga wjazdowa z kostki brukowej. Placówka została wyposażona w meble i sprzęt dla dzieci, kuchni, zaplecza, biura i toalet. Zakupiliśmy dużo pięknych zabawek.

Całkowita wartość zadania polegającego na utworzeniu Gminnego Klubu Dziecięcego wynosi 1 031 250 zł. Gmina otrzymała w 2021 roku dotację w ramach programu MALUCH+ w kwocie 825 000 zł z przeznaczeniem na utworzenie 25 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 oraz 8 tys. zł zł z przeznaczeniem na funkcjonowanie placówki. Wkład własny gminy wynosi 206 250 zł na utworzenie Klubu oraz 71 553 zł na jego funkcjonowanie.

W tej chwili do placówki uczęszcza 15 dzieci, ale w dalszym ciągu prowadzony jest nabór. -Żłobek podobnie jak przedszkole, to miejsce szczególne, do którego spod troskliwych objęć rodzica, mały człowiek wyrusza w wielką podróż zwaną „edukacją”.Te pierwsze lata wychowania są najważniejszą bazą, fundamentem w rozwoju dziecka i jego osobowości. Dlatego obok doskonałej kadry ważne jest również środowisko, w którym dziecko przebywa. Mamy nadzieję, że jako samorząd zrobiliśmy wszystko, aby to środowisko było przyjazne, kolorowe i inspirujące- podkreślał gospodarz gminy.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: poseł Grzegorz Woźniak, kierownik siedleckiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz, przewodniczący rady gminy Jerzy Błachnio, radny Maciej Wróbel, kierownik Gminnego Klubu Dziecięcego PROMYCZEK w Starym Helenowie Renata Wojdat oraz wykonawca robót budowlanych Jacek Zwierz. Ksiądz Piotr Osiński – wikariusz parafii Łaskarzew, dokonał obrzędu poświęcenia placówki.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: poseł Grzegorz Woźniak, kierownik siedleckiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, wicestarosta Marek Ziędalski, przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Waldemar Trzaskowski, burmistrz miasta Łaskarzew Anna Laskowska, wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz z pracownikami, radni gminy na czele z przewodniczącym Jerzym Błachnio, kierownik Gminnego Klubu Dziecięcego PROMYCZEK w Starym Helenowie Renata Wojdat, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Starym Helenowie Aldona Woźniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Pilczynie Agnieszka Baran, sołtys sołectwa Stary Helenów Benedykt Ragus, sołtys sołectwa Celinów Marek Rutkowski, Wykonawca robót budowlanych Jacek Zwierz z firmy REMAX.inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.