Garwolin

Patriotyczna uroczystość w Garwolinie

Region Wt. 28.09.2021 12:16:04
28
wrz 2021

27 września uroczyście obchodzono w Garwolinie 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które było niezwykłym zjawiskiem w najnowszych dziejach Polski i jedynym tego rodzaju w dziejach antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie.

Za początek Polskiego Państwa Podziemnego przyjęto datę 27 września 1939 roku, kiedy utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Od 1998 roku Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest 27 września. Z tej okazji Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki i Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak zaprosili do udziału w obchodach, które rozpoczęły się mszą świętą w garwolińskiej kolegiacie o 17.30
Ksiądz prałat ppor. w st. spocz. Edmund Szarek w słowie do wiernych podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było niepodważalnym fenomenem w Europie, dowodem organizacji, że nasz naród potrafi i chce być gospodarzem we własnym kraju. Dziś pragniemy wyrazić wdzięczność Bogu za tych którzy nie stracili nadziei i chylimy czoła przed tymi, którzy odeszli na wieczną wartę.

Po mszy św. uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb – Garwolin” na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik wg projektu Zbigniewa Lernacińskiego został postawiony w 1998 roku, umieszczono na nim orła w koronie i kotwicę – znak Polski Walczącej.
Dalsza część uroczystości- wykład nt. słynnych akcji Państwa Podziemnego i wystawę pamiątek związanych z działalnością AK na terenie Garwolina i okolic odbyła się w Dworku w Miętnem.

Organizatorami miejsko-powiatowych obchodów 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego byli: Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin, kolegiata w Garwolinie i Dworek Miętne.inf. pras.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.