Garwolin

Pilawa: gminne święto plonów /ZDJĘCIA + VIDEO/

Region Pon. 13.09.2021 09:01:58
13
wrz 2021

Rolnicy z gminy Pilawa spotkali się w tym roku 12 września w Łucznicy, by wspólnie składać dziękczynienie Panu Bogu za tegoroczne plony. Podczas Mszy św. poświęcono dary ziemi, a burmistrz zapewniła, że chleb wypieczony z tegorocznego ziarna będzie dzieliła sprawiedliwie.

Bogactwo lokalnych tradycji, popis gościnności, a także niezmiernie miłą atmosferę można było podziwiać w niedzielę 12 września w miejscowości Łucznica, gdzie odbyły się tegoroczne dożynki. Gminne obchody rozpoczęto uroczystą Mszą św. dziękczynną za zebrane plony, którą celebrowali dziekan dekanatu osieckiego, ks. kan. Krzysztof Samsel, proboszcz parafii Pilawa ks. kan. Andrzej Banasiuk oraz proboszcz parafii Trąbki ks. Włodzimierz Wąsowski. W trakcje nabożeństwa, którego oprawę muzyczna zapewniła orkiestra dęta z Pilawy, ks. dziekan poświęcił wieńce i bochny chleba, które wraz z owocami, warzywami oraz kwiatami.

W trakcie uroczystości odbyło się poświęcenie świetlicy wiejskiej, która powstała dzięki środkom budżetu gminy Pilawa w wysokości 1,5 mln zł i służyć będzie lokalnej społeczności na spotkania, organizację uroczystości i inne aktywności.Zgodnie z obyczajem


Starostowie dożynek Jolanta Dziwiszek i Stanisław Karpisz z Łucznicy oraz sołtysi z poszczególnych wsi dokonali symbolicznego przekazania chleba na ręce burmistrza Miasta i Gminy Pilawa Albiny Łubian oraz przewodniczącej Rady Miejskiej Doroty Niemiec-Jóźwickiej. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, szczęścia i pożywienia, a także dostatku i pomyślności. Jego wspólne spożywanie jest znakiem gościnności, przyjaźni i wspólnoty, dlatego na dożynkach dzielili się nim wszyscy zebrani. Oprawę muzyczną ceremoniału zapewnił zespół ludowy z parafii Gocław.

23 mln środków zewnętrznych na inwestycje

W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Albina Łubian podkreśliła, że dzisiejsze święto, to dziękczynienie za zebrane plony oraz radość z owoców ciężkiej pracy rolników. - Dożynki to czas podziękowań, radości i zabawy, ale również okazja do zaprezentowania tego, co samorząd gminny realizuje dla poprawy życia naszych mieszkańców. Niezależnie od pandemii, przez ostatni rok pozyskaliśmy ponad 23 mln środków pozabudżetowych, głównie są to środki z samorządu województwa mazowieckiego, które udało się pozyskać dzięki przychylności marszałka województwa Adama Struzika i członkini zarządu Janiny Ewy Orzełowskiej, jak i środków unijnych. Dzięki temu inwestycje, które realizujemy, poprawiają jakość życia w każdej dziedzinie, o czym można się przekonać w każdej miejscowości- podkreślała burmistrz i dodała, że w tym roku samorząd realizuje inwestycje za ponad 23 mln zł. Dzięki temu rozbudowano szkołę w Gocławiu, budowano drogi, poprawiano infrastrukturę sportową, rozpoczyna się przebudowa urzędu miasta i gminy, termomodernizacja szkoły w Pilawie i Puznówce, gdzie będzie też budowane boisko wielofunkcyjne, remontowane są strażnice i doposażane jednostki OSP. Gmina otrzymała również z samorządu województwa ponad 2,6 mln zł na rozbudowę przedszkola oraz prawie 2 mln zł z rządowego programu Maluch+.

O rozwoju, współpracy mówili też poseł Grzegorz Woźniak, członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska i starosta Mirosław Walicki, a byli posłowie Stanisława Prządka i Marian Piłka gratulowali inwestycyjnego przyspieszenia. List od senator Marii Koc odczytała radna powiatowa Ewa Kędziorek.Gwiazdy i gwiazdeczki na estradzie


Po zakończeniu części oficjalnej oraz okolicznościowych przemówieniach na estradzie zatańczył i zaśpiewał zespół „Mała Gocławianka” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu, zespół dziecięcy „Stokrotki” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Puznówce oraz KGW „Kaleń” z Kalonki. Ludową piosenką i tradycyjnymi przyśpiewkami zgromadzonych na dożynkach gości uraczył zespół z parafii Gocław. Część artystyczną zakończyła biesiada polsko- cygańska. Gwiazdą wieczoru był zespół „Rokiczanka”, a obchody zakończyła zabawa taneczna z zespołem The Black.

Mimo przelotnych opadów deszczu, dożynki zgromadziły dużą liczbę mieszkańców miasta i gminy. Każdy mógł skorzystać z przygotowanych atrakcji. Były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich ze swojskim jadłem i popitką. Niedzielna uroczystość upłynęła w miłej atmosferze, pod szyldem wielu wrażeń i dobrej zabawy. Można było zaszczepić się przeciw COVID19 i spisać w Narodowym Spisie Powszechnym.

Współorganizatorem wydarzenia był samorząd województwa mazowieckiego.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook