Biała Podlaska

Podwyżki cen wody a wynagrodzenia prezesów spółki WOD-KAN

Region Pon. 01.03.2021 15:26:56
01
mar 2021

Poseł Dariusz Stefaniuk zarzuca władzom miasta Biała Podlaska niegospodarność. Chodzi o wynagrodzenia prezesa, wiceprezesa oraz członków Rady Nadzorczej spółki WOD-KAN w kontekście planowanych podwyżek cen wody.

1 marca poseł Dariusz Stefaniuk, podczas briefingu prasowego, odniósł się do doniesień prasowych mówiących o planowanych podwyżkach cen wody w mieście. Jego zdaniem wypowiedzi władz miasta oraz władz spółki miejskiej WOD-KAN mówiące o tym, że zapotrzebowanie na zużycie wody zmniejszyło się w momencie wprowadzenia opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych na podstawie zużytej wody jest nie w porządku wobec mieszkańców.

Dlatego też poseł Stefaniuk zwrócił się do władz miasta oraz władz spółki z zapytaniem o wynagrodzenia prezesów WOD-KAN’u oraz Rady Nadzorczej. – Dostałem taką odpowiedź. Wynika z tego, że pan Janusz Bystrzyński, prezes spółki w 2020 roku zarobił brutto ponad 240 tysięcy złotych, a pan Ernest Jaroszek, wiceprezes w 2020 roku zarobił 220 tyś. zł. brutto. Co jest bardzo ciekawe, bo gdy ja odchodziłem z urzędu miasta, prezesem spółki był pan Mirosław Kapłan i był jedynym prezesem. Uważam, że świetnie sobie radził na tym stanowisku, podpisywał umowy np. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na inwestycje w kwocie ponad 50 mln zł – wyjaśnił Dariusz Stefaniuk.

– Wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej spółki, w przypadku przewodniczącego Krzysztofa Trochimiuka to jest prawie 65. tys. zł, w radzie nadzorczej zasiada również wiceprezydent miasta Maciej Buczyński, otrzymuje 61 tys. zł. Ja uważam, że to jest idea, że zatrudniajmy teraz swoich, ponieważ jak nie możemy zwiększyć pensji w urzędzie, to możemy "pomóc" im w spółkach – mówi Dariusz Stefaniuk.

Poseł Stefaniuk tym samym zarzuca władzom miasta niegospodarność i przypomina, że obecna władza miała być tania, skromna i, że miała zabiegać o to, żeby mieszkańcy miasta nie musieli wydawać coraz więcej m.in. jeśli chodzi o opłaty za wodę itp. – Jeszcze trzy lata temu nie było wiceprezesa w WOD-KANie. Z tego co wiem pan Ernest Jaroszek jest powołany na stanowisko ds. rozwoju spółki, więc bardzo jestem ciekaw jaki on rozwój prowadzi. Bo pieniądze i środki na projekt, który dzisiaj WOD-Kan realizuje uzyskał pan Mirosław Kapłan będąc sam na stanowisku prezesa – ripostuje Dariusz Stefaniuk.

Jak zaznaczył Wojciech Sosnowski, dyrektor gabinetu Prezydenta Miasta Biała Podlaska argumenty posła Stefaniuka są bezzasadne. – Dzisiaj nasze spółki miejskie są w lepszej kondycji niż w chwili kiedy z urzędu odchodził były prezydent. Jako przykład podajmy straty spółki PEC, które wynosiły w 2018 roku 1 733 907 zł, a dzięki dobremu zarządzaniu i programowi naprawczemu planowany jest zysk w wysokości ok. 300. tysięcy złotych. Za kadencji prezydenta Dariusza Stefaniuka w radach nadzorczych i na stanowiskach kierowniczych były zatrudnione osoby nie związane z Białą Podlaską. Zdarzały się nawet przypadki płacenia z pieniędzy spółek za hotele osób przyjeżdżających na posiedzenia RN – argumentował Wojciech Sosnowski.

Należy przypomnieć, że jedną z pierwszych decyzji prezydenta Michała Litwiniuk była sprzedaż busa, z którego korzystał prezydent Dariusz Stefaniuk i jego najbliżsi współpracownicy. Jak podkreślił Wojciech Sosnowski blisko 170 tys. zł., ze sprzedaży busa zostało przeznaczonych na podwyżki dla kierowców MZK. Obecne wynagrodzenia prezesów spółek są takie same jak za kadencji Dariusza Stefaniuka, z jedną różnicą - pensje zwykłych pracowników wzrosły – argumentował Wojciech Sosnowski.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.