Garwolin

Powiat garwoliński: policjanci udaremnili jazdę pijanym kierowcom

Region Czw. 17.06.2021 12:53:59
17
cze 2021

16 czerwca policjanci zatrzymali dwóch kierujących pojazdami, z których jeden znajdował się w stanie nietrzeźwości, a drugi w stanie po użyciu alkoholu. Funkcjonariusze uniemożliwili im dalszą jazdę. Nieodpowiedzialni kierowcy za popełnione czyny odpowiedzą przed sądem.

Przed godziną 17:00 w Górznie policjanci zwrócili uwagę na kierującego oplem. Zatrzymany do kontroli drogowej mężczyzna okazał się być kompletnie pijany.

- Badanie stanu trzeźwości wykazało, że w jego organizmie znajdują się ponad 3 promile alkoholu. W trakcie wykonywanych przez funkcjonariuszy czynności wyszło na jaw, że mężczyzna dopuścił się innych naruszeń prawa. Policjanci ustalili, że kierował on pojazdem pomimo braku uprawnień. Sam pojazd natomiast nie został dopuszczony do ruchu - informuje sierż. sztab. Małgorzata Pychner, oficer prasowa KPP Garwolin.

Tego samego dnia w Borowiu, po godzinie 22:00, policjanci zatrzymali innego kierującego. 45-latek jechał toyotą, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu. - Badanie alkomatem wykazało, że w jego organizmie było blisko 0,5 promila alkoholu. Również w tym przypadku samochód kierowcy nie był dopuszczony do ruchu- dodaje rzecznik.
Za swoje czyny obaj nieodpowiedzialni kierowcy odpowiedzą przed sądem.

Policjanci przypominają, że w Polsce zabronione jest kierowanie pojazdem zarówno w stanie nietrzeźwości, jak również w stanie po użyciu alkoholu.

Kierowanie pojazdem przy zawartości alkoholu w organizmie od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie na podstawie przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń. Wymierzana kara polegać może na pozbawieniu wolności (kara aresztu), grzywnie – jej maksymalna wysokość sięgnąć może 5000 złotych oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat . Niezależnie od powyższego, na konto takiej osoby, kierującej pojazdem mechanicznym, wpisane zostaje 10 punktów karnych.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/dm3) stanowi przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do lat 10. Wyrok może być również podany do wiadomości publicznej. Niezależnie od kary grzywny, sąd nakłada również na sprawcę przestępstwa obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz instytucji lub organizacji społecznej, do której zadań lub statutowych celów należy świadczenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Jeżeli wynik badania potwierdza znajdowanie się osoby w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, policjant zatrzymuje za pokwitowaniem prawo jazdy oraz usuwa pojazd na parking strzeżony (chyba, że jest możliwość jego zabezpieczenia w inny sposób, na przykład przekazania członkowi rodziny).

Inf. pras.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.