Garwolin

Powiat garwoliński: Wisła tym razem pewnie tylko postraszyła

Region Czw. 25.02.2021 10:08:43
25
lut 2021

Wzrost temperatury i roztopy sprawiły, że poziom wody w Wiśle i niektórych rzekach w powiecie garwolińskim podniósł się, ale... zagrożenia powodziowego nie ma. Zanotowano natomiast podtopienia w niektórych gminach. Wisła postraszyła, jednak instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo powodziowe powiatu na bieżąco monitorują sytuację.

- Z informacji, które otrzymywaliśmy z Rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, istniało ryzyko tego, że będą występować podniesione stany wód i lokalne podtopienia. Byliśmy w kontakcie z włodarzami gmin, przez które przepływają rzeki dopływowe do Wisły i teren Wisły. Wspólnie z komendą straży pożarnej zrobiliśmy objazd po gminach nadwiślańskich. Nas dzień dzisiejszy, przy takiej pogodzie i stopniowym spływaniu wód gruntowych, sytuacja wydaje się opanowana..- mówi starosta Mirosław Walicki. - Od czasu ogłoszenia drugiego stopnia zagrożenia hydrologicznego na terenie województwa mazowieckiego, a także powiatu garwolińskiego, stale monitorujemy stan głównie rzeki Wisły, obserwujemy wodowskazy i w chwili obecnej poziom wody jest w strefie stanów średnich i na ten moment nie stwarza to zagrożenia nagłego wzrostu poziomu wody w Wiśle, natomiast odnotowaliśmy pojedyncze interwencje związane z wypompowywaniem wody z podtopionych terenów...- dodaje st. kpt. Tomasz Biernacki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Garwolinie.

Kilka dni temu starosta garwoliński i senator Maria Koc rozmawiali z prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą między innymi o modernizacji obwałowań Wisły w gminie Maciejowice i Wilga. - Wody Polskie są na etapie przygotowania i rozstrzygania przetargu na wykonawcę obwałowań. Pan prezes opowiadał nam o szczegółach dotyczących tej inwestycji oraz planach, które muszą być zaktualizowane...- artykułuje gospodarz powiatu garwolińskiego.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia ze starostą Mirosławem Walickim i zastępcą komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie st. kpt. Tomaszem Biernackim:

WJ/Garwolin/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.