Łuków

Powiatowy Dzień Strażaka w Łukowie

Region Pon. 09.05.2022 09:46:59
09
maj 2022

Zawodowi strażacy z KP PSP w Łukowie oraz strażacy ochotnicy z terenu całego powiatu łukowskiego spotkali się na obchodach Powiatowego Dnia Strażaka. Uroczystość odbyła się w niedzielne przedpołudnie, 8 maja.

4 maja obchodziliśmy Dzień Strażaka. Przez ostatnie dwa lata obchody tego dnia były bardzo skromne ze względu na obostrzenia pandemiczne. Ale już w tym roku można było powrócić do rozszerzonej formuły obchodów Powiatowego Dnia Strażaka. Obchody odbyły się w niedzielę 8 maja. Zawodowi strażacy z łukowskiej komendy oraz druhowie z ochotniczych straży pożarnych z terenu całego powiatu łukowskiego spotkali się najpierw na Mszy Świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył kapelan powiatowy strażaków ksiądz proboszcz Andrzej Kieliszek. Po Mszy odbył się przemarsz pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości na cmentarz Świętego Rocha. Tam złożono kwiaty przy symbolicznym grobie strażaków. Następnie odbył się uroczysty apel na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.

Gospodarzami uroczystości byli prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łukowie druh Janusz Kozioł oraz brygadier Paweł Wysokiński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. Komendę Wojewódzką PSP reprezentował zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego starszy brygadier Tomasz Podkański. To oni wręczali strażakom i druhom odznaczenia resortowe oraz awanse zawodowe. Awanse wręczono 19 strażakom z łukowskiej komendy. Obecny na uroczystości poseł Sławomir Skwarek przekazał natomiast symboliczne pierwsze świadczenia ratownicze druhom z OSP, przyznane przez komendanta powiatowego. Odbyło się również oficjalne przekazanie kluczyków do dwóch wozów bojowych. Jeden z nich trafił do łukowskiej komendy, drugi będzie służył druhom z OSP Karwów w gminie Trzebieszów.

Niedzielna uroczystość była okazją do podziękowania strażakom za ich służbę. Była też okazją do podsumowań. „Czas, który minął od powiatowych obchodów Dnia Strażaka w roku 2019, był czasem, który staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać dla dobra naszej formacji, ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa mieszkańców Łukowa, powiatu łukowskiego i województwa lubelskiego. Był też czasem nowych wyzwań związanych z pandemią. Zdaję sobie sprawę i doceniam fakt, że niezwykle istotnym wsparciem naszej działalności jest udział jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, a szczególnie 19 jednostek OSP włączonych w struktury KSRG” - mówił podczas uroczystości komendant KP PSP w Łukowie, brygadier Paweł Wysokiński. Jak mówił komendant w ciągu ostatnich dwóch lat do OSP z terenu powiatu łukowskiego trafiło ponad 2,5 mln zł z budżetu państwa. Pozwoliło to m.in. na zakup sześciu średnich samochodów pożarniczych i jednego lekkiego. W tym roku natomiast planowany jest zakup kolejnych trzech średnich samochodów i jednego lekkiego. Komendant podziękował też za możliwość rozpoczęcia w ubiegłym roku budowy nowego skrzydła budynku łukowskiej komendy.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Łukowie zgromadziły wielu druhów. Byli też obecni młodzi strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Gręzówka. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z OSP Stoczek Łukowski pod batutą kapelmistrza Dariusza Kaczmarskiego. Za poświecenie i trud dziękowali strażakom obecni na uroczystości zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego starszy brygadier Tomasz Podkański, druh Janusz Kozioł, poseł Sławomir Skwarek, radny wojewódzki Ryszard Szczygieł oraz burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, który wystąpił w imieniu wszystkich samorządowców. Burmistrz zapowiedział także, iż rozpoczną się prace nad powstaniem w Łukowie jednostki OSP, która będzie służyć wsparciem zawodowym strażakom z KP PSP.


AKup/Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.