Siemiatycze

Siemiatycze pamiętają o Święcie Konstytucji 3 Maja

Region Pon. 03.05.2021 14:55:20
03
maj 2021

Modlitwą w intencji Ojczyzny w Siemiatyczach rozpoczęły się tegoroczne obchody 3 Maja. W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji, Mszę Św. sprawowano w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli, celebrze przewodniczył proboszcz parafii ks. Bohdan Sawicki.

W homilii ks. Sawicki podkreślał, że przychodzimy do kościoła zmotywowani postawą naszych przodków - Dzisiejszy dzień w polskiej tradycji ma dwie motywacje, które gromadzą nas na modlitwie. Jedna, to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była wielkim dziełem, której zazdroszczono nam na świecie. Druga motywacja, która nas dotyczy, to piękne ofiarowanie, którego dokonał król Jan Kazimierz, który po zwycięstwie nad Szwedami dziękował Matce Bożej za uratowanie Częstochowy, ale i całej Polski. Wszyscy niezależnie od wiary, wyznania połączeni jesteśmy Najjaśniejszą Rzeczpospolitą, dlatego gromadzimy się na modlitwie, podkreślał proboszcz.
Pytając, czym Kościół chce nas ubogacić w dniu dzisiejszym, kapłan wyjaśniał, że Kościół zwraca naszą uwagę na Maryję, na Nową Ewę. Ewa pobłądziła i utraciła raj, to ostrzeżenie dla nas że i dziś szatan chce nas skłócić. Mówił że nikt nie jest dziś zapomniany, włodarze i miasta i powiatu są bardzo wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.
Dalej kaznodzieja zwracał uwagę na przesłanie płynące do nas od Maryi, która jak każda matka stawia wobec nas wymagania. - Maryja oczekuje miłości większej, doskonalszej. Nie można miłować Boga którego się nie widzi, jeśli nie dostrzega się człowieka, którego widzimy. Maryja oczekuje też miłości wytrwałej, byśmy owoce którymi jesteśmy obdarzani nieśli i dawali innym. Kiedy jest nam dobrze, to przestaniemy czuwać, a Maryja chce byśmy czuwali. Oczekuje też od nas odpowiedzialnej miłości za rodzinę, za parafię, za ojczyznę.

Ks. Sawicki wskazywał, że każdy powinien zadać sobie pytanie - jaka jest moja odpowiedzialność? Wokół nas rodzi się dużo krytykanctwa, a to nie jest potrzebne. Wszyscy mamy swoje wady, ale kochamy ojczyznę, miasto, powiat, rodziny. Trzeba odrzucić krytykanctwo i narzekanie.

Dalej kapłan nawiązał do postaci Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, męża stanu, który dla nas może być wzorem i umocnieniem. Przypomniał że w czasie rekolekcji wielkopostnych ponad stu parafian podjęło duchową adopcje dziecka poczętego, dając świadectwo wiary i troski o drugiego człowieka.

Na koniec podkreślał - Dobrze że tu jesteśmy. Będziemy przy pomniku i w innych ważnych dla nas miejscach, na cmentarzach gdzie spoczywają nasi bliscy. Jeśli pójdziemy tam umocnieni Eucharystią jeszcze więcej będziemy mogli zrobić dla naszej Ojczyzny.

Msza Święta zakończyła się modlitwą słowami litanii loretańskiej, odczytaniem Ślubów Jasnogórskich i śpiewem Bogurodzicy.

Tradycyjnie uroczystości odbyły się też przy pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie spotkali się przedstawiciele powiatu siemiatyckiego ze starostą Markiem Boblem na czele, delegacja miasta, której przewodniczył burmistrz Piotr Siniakowicz, byli też przedstawiciele policji, straży pożarnej i NSZZ Solidarność. Wydarzenie to ubogaciła obecność Szwadronu Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz.

W tym dniu z inicjatywy Apostolatu Maryjnego Mszę Św. W intencji Ojczyzny sprawowano też w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, nabożeństwo w intencji Ojczyzny celebrowano też w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego.

Uzupełnieniem uroczystości jest wystawa plenerowa „Konstytucja 3-go Maja 1791” przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku, którą oglądać można przy ośrodku kultury przy ul. Leg. Piłsudskiego 1. Wystawa będzie prezentowana do 15 maja.

}}
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.